BANJALUKA, Direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH /UIO/ Kemal Čaušević izjavio je da je u januaru ove godine prikupljeno 403 miliona KM prihoda, ili za šest miliona manje u odnosu na januar prošle godine, zbog znatnog pada prihoda od carina, koji su u prvom mjesecu ove godine za 18 miliona KM manji u odnosu na januar 2008. godine.
“Razlog `leži` u činjenici da je ukupan redovni uvoz smanjen sa 836 na 736 miliona KM, te da je u strukturi uvoza – uvoz iz zemalja sa kojima BiH ima potpisane ugovore o slobodnoj trgovini iznosio 450 miliona KM ili 61 odsto, a u januaru prošle godine 269 miliona KM, a da je uvoz iz ostalih zemalja, gdje se naplaćuje carina, bio 286 miliona KM ili 39 odsto, a u januaru 2008. godine 567 miliona KM” – objašnjava Čaušević i dodaje:
“Na pad prihoda od carina uticala je prvenstveno primjena druge faze trgovinskog sporazuma sa EU, kao i smanjenje redovnog uvoza za 12 odsto. Prvi put od uspostavljanja UIO zabilježen je pad prihoda na Jedinstvenom računu”.
On je naglasio da je u januaru ove godine došlo do porasta ukupnog prihoda od PDV-a za 15 miliona KM u odnosu na januar prošle godine, kao i da je, posmatrajući po grupama računa, došlo do pada PDV-a koji se obračunava i naplaćuje prilikom uvoza, i to zbog smanjenja osnovice za obračun od 23 miliona KM, ali i do rasta PDV-a iz unutrašnjeg prometa za 38 miliona KM.
Čaušević očekuje da će zbog primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU i ukidanja carine na proizvode sa porijeklom iz EU u ovoj godini biti manje naplaćeno 234 miliona KM.
“Da bi se donekle nadoknadio gubitak prihoda po osnovu ukidanja carina na proizvode iz EU, potrebno je što hitnije usvojiti novi zakon o akcizama, koji predviđa povećanje akcize na duvanske prerađevine, što bi donijelo oko 170 miliona KM prihoda na godišnjem nivou”, naglasio je Čaušević u intervjuu za Srnu.
Govoreći o obavezama BiH po osnovu SSP-a, on je istakao da BiH mora svoje zakonodavstvo i u pogledu carina da postepeno uskladi sa zakonodavstvom EU, pri čemu poseban značaj ima pitanje pojednostavljenja carinskih procedura.
“UIO i EU TACTA /Tehnička pomoć carinskim i poreskim upravama/ zemljama zapadnog Balkana odredila je prioritetan zadatak: postepeno uvođenje pojednostavljenih carinskih procedura u BiH. Riječ je o tzv. lokalnom ili kućnom postupku carinjenja, što znači da izvoznici više neće morati kamionima dolaziti na carinske terminale, tamo gubiti vrijeme i plaćati takse, nego će se cijela carinska procedura obaviti unutar njihove firme, i kamioni će moći odmah kretati prema graničnim prelazima.
To je princip koji se radi sa privrednicima na bazi povjerenja, a UIO će periodično provjeravati da li je sve urađeno u skladu sa propisima”, objasnio je Čaušević.
Iznoseći činjenice o prikupljenim prihodima, Čaušević je naveo podatak da je u prošloj godini UIO prikupila 5,864 milijardi KM brtuo prihoda, od čega je poreskim obveznicima koji su ostvarili pravo povrata PDV-a vraćeno 935 miliona KM.
“Tako su neto raspoređeni prihodi korisnicima u prošloj godini iznosili 4,929 milijardi KM, gdje je za državne institucije raspoređeno 675 miliona KM, Republici Srpskoj 1,381 milijardi KM, Federaciji BiH 2,72 milijardi KM, a distriktu Brčko 153 miliona KM”, naveo je Čaušević.
Prema njegovim riječima, od početka 2005. godine, pa zaključno sa krajem 2008. godine, bilo je planirano da se prikupi 14,4 milijardi KM neto prihoda od indirektnih poreza i da je taj plan premašen za 1,4 milijarde KM.
Čaušević je istakao da nikada nisu postojale nepravilnosti prilikom raspodjele prihoda sa Jedinstvenog računa i da se raspodjela vršila prema važećim koeficijentima u tom trenutku i da su državna i nezavisna revizija potvrdile da se raspodjela prihoda uvijek vršila prema propisima.
“Koeficijenti za raspodjelu prihoda nisu bili pogrešni i oni se za raspodjelu prihoda po entitetima formiraju iz podataka o krajnjoj potrošnji koje na svojim PDV prijavama dostavljaju poreski obveznici. Ti podaci su promjenljivi i poreski obveznici mogu izmijeniti podatke na PDV prijavi u za to definisanom roku od dana podnošenja, bilo da sami uoče grešku ili da im inspektori UIO u kontroli otkriju greške”, pojasnio je Čaušević.
On je dodao da će sa određene vremenske distance uvijek u ovakvom sistemu biti promjena u koeficijentima, i da je zato, u skladu sa zakonskom legislativom, obavezna revizija raspodjele prihoda koju provodi nezavisna revizorska kuća.
“Zbog zakonskog rješenja uvijek će biti određenog poravnanja u raspodjeli prihoda i Uprava će, kao i do sada, provesti odluke Upravnog odbora UIO o poravnanju. Poravnanje je izvršeno za 2005, 2006. i 2007. godinu. Nakon što se okonča nezavisna revizija raspodjele prihoda u prošloj godini, a tender za izbor nezavisne revizorske kuće bude zatvoren 10. marta, i nakon što Upravni odbor donese odluku o poravnanju raspodjele prihoda sa Jedinstvenog računa za 2008.godinu, UIO će i tu odluku provesti“, naglasio je Čaušević. Srna