SARAJEVO, Prema podacima Vlade Federacije BiH /FBiH/, na području ovog entiteta od početka recesije bez posla je ostalo oko 8 900 lica, izjavio je premijer FBiH Nedžad Branković.
Branković je istakao da su jedini načini za prevazilaženje krize osnaživanje inostranih investicija i jačanje kapitalne infrastrukture.
“Ne možemo sa posuđenim parama tj. kreditima rješavati krizu, bez javnih investicija nema trajnog rješenja, ali moramo ući i u hrabru reformu prekobrojnih institucija i smanjenje prevelike javne potrošnje”, istakao je on.
Branković je naveo i dosadašnje konkretne mjere koje je Vlada FBiH preduzela.
“Smanjili smo plate izabranim funkcionerima, kao i troškove administracije u FBiH za 20 odsto, smanjili smo plate direktorima javnih preduzeća, analiziramo davanja za boračku populaciju i razgovaramo o smanjenju doprinosa i parafiskalnih opterećenja da rasteretimo privredu”, rekao je on gostujući na Federalnoj televiziji.
Službenik kantonalne Službe za zapošljavanje u Unsko-sanskom kantonu Ramo Sulić rekao je da je kao direktna posljedica recesija bez posla u ovom kantonu u posljednjih pet mjeseci bez posla ostalo 1 705 radnika.
“Tome se još pridodaje i brojka od 496 radnika koji su ostali bez radnih mjesta kao posljedica likvidacije i stečaja preduzeća”, naveo je on.
Predsjednik Sinidikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Jakov Nikić rekao je da je u posljednja tri mjeseca kao posljedica krize na području ovog kantona bez posla ostalo 1 750 radnika.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Vjekoslav Domljen istkao je da će recesija snažno zahvatiti istočnu Evropu.
“U BiH još nismo svjesni da će globalna ekonomska kriza i nas snaći, što je već i očigledno, i nažalost program za rješavanje te krize još ne postoji”, istakao je on.