BANJALUKA, U RS je prošle godine potpisano 37 ugovora kojima se regulišu imovinski odnosi bračnih supružnika.
Novim porodičnim zakonom je propisano da bračni drugovi mogu regulisati status imovine koju posjeduju uz obaveznu ovjeru notara, koji su zaduženi za predbračne ugovore.
Ugovor o imovinskim odnosima, kako se on stručno naziva, mogu potpisati i oni koji su već u braku, kao i oni koji su u vanbračnoj zajednici.
Marinko Plavšić, predsjednik Notarske komore RS, kaže da je najviše ovih ugovora potpisano u Banjaluci, te ostalim većim mjestima u RS.
“Razlog zbog čega se supružnici rijetko odlučuju na potpisivanje ovakvog ugovora je taj što smo još sredina u kojoj se patrijarhalno vaspitava. I muž i žena su uglavnom skeptični po tom pitanju jer smatraju da im to ugrožava ljubav, te odatle nepovjerenje prema predbračnom ugovoru”, navodi Plavšić.
On naglašava da je predbračni ugovor potreban jer se na taj način postiže veća uređenost braka, a veću korist ima i država ako dođe do sporova.
Nadežda Savjak, psiholog, takođe smatra da varijanta predbračnog ugovora uopšte nije loša, te da je naivno vjerovati u dugotrajnu harmoniju odnosa.
“Mi ne znamo šta će s nama biti za 20 ili 30 godina ili kakve će kompleksne situacije život donijeti. Lijepo je vjerovati u totalni mir i toleranciju, ali se u praksi nerijetko dešavaju potpuno suprotne stvari”, objašnjava Savjakova.
Kao razloge za mali broj sklopljenih predbračnih ugovora, ona navodi visok stepen povjerenja među supružnicima i veliku stopu siromaštva.
“Kada imamo slučaj razvoda ili slučaj neriješene imovine, ovakav ugovor u potpunosti definiše imovinske odnose i onda sud tu nema šta da traži. Na ovaj način se izbjegavaju nepotrebni sudski sporovi koji znaju potrajati i po nekoliko godina”, kaže Plavšić.
On ističe da je kod zaključivanja ovakvog ugovora potrebna saglasnost obje strane na dobrovoljnoj osnovi, inače se ugovor ne može sklopiti.
“Ako notar poslije savjetovanja sa supružnicima zaključi da taj ugovor ima elemenata prisile ili ucjenjivanja, onda se taj ugovor odbacuje kao protivpravan akt”, napominje Plavšić.
Prema njegovim riječima, među ovim ljudima koji su potpisali predbračni ugovor nema ličnosti koje su javnosti poznate, nego su to, kako kaže, “sasvim obični ljudi”.
Cijena zavisi od procjene imovine
Mnogi zaljubljeni parovi u RS koji tek treba da stupe u brak komentarišu da je u razvijenim zemljama predbračni ugovor skoro pa normalna stvar, a da kod nas, kad ljudi jedva preživljavaju od plata, nema šta da se imovinski reguliše.
Kad je riječ o cijeni sklapanja predbračnog ugovora kod notara, ona se računa u zavisnosti od vrijednosti imovine koju stranke posjeduju. Tako za imovinu čija je vrijednost procijenjena na 100.000 KM sačinjavanje ovakvog ugovora košta 450 KM. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.