VAŠINGTON, Milion pušača u SAD možda će baciti cigarete 1. aprila kada stupa na snagu nova savezna uredba o povećanju poreza na cigarete, kažu zvaničnici.
Proširenje zdravstvenog osiguranja za djecu iz siromašnih porodica finansira se povećanjem saveznih akciza na paklicu cigareta od oko 1,01 dolar, što je povećanje u odnosu na trenutnih 39 centi za paklicu od 4,35 dolara.
Od posljedica pušenja godišnje umre 440 000 Amerikanaca, što državu košta 193 milijarde dolara medicinskih troškova i izgubljenog produktiviteta, kaže doktor Teri Pečasek iz Centra za kontrolu i sprečavanje bolesti.
“Jednoglasan stav prevladava i među naučnicima i političarima da povećanje cijena cigareta, na bilo koji način, ima značajan efekat na smanjenje broja pušača i sprečavanje početka pušenja kod djece i omladine”, rekao je Pečasek.
Deni Mekgoldrik pri Kampanji za djecu bez cigareta kaže da formula jednostavna – veće cijene – manje pušača.
On predviđa da će povećanje cijena natjerati oko jedan milion pušača da ostavi cigarete i spriječi dva miliona djece da počnu da puše.
Ove promjene spriječiće oko 905 000 smrtnih ishoda pušenja i sačuvati 44,5 milijardi dolara zdravstvene zaštite, dodao je Mekgoldrik.
Duvanska industrija za to vrijeme je veoma nesretna. Skok cijena vodiće padu prodaje za 10 odsto i otpuštanju oko 117 000 ljudi sa posla, kaže Tomas Brajant, direktor Nacionalne asocijacije duvanskih kompanija.
“Uslijediće trenutni pad prodaje od 1.aprila. Odmah zatim slijede otpuštanja”, kaže Brajant.
Stopa pušača u SAD polako opada već decenijama. Prema posljednjim istraživanjima, oko 19,8 odsto odraslih osoba je pušilo 2007. godine, odnosno 43,4 miliona Amerikanaca.
Stopa pušenja varira od države do države, od visokih 28 odsto u Kentakiju do samo 12 odsto u Jutahu.
Stopa je veća tamo gdje je porez niži. Prosječan porez po paklici je 1,32 dolara, od samo 7 centi u Južnoj Karolini do 2,75 u državi Njujork.
Porez države udvostručio se u posljednjih šest godina i sve više država i firmi zabranjuje pušenje u svojim prostorijama, zatim na javnim mjestima, radnom mjestu, restoranima i barovima.
Danijel Smit, predsjednik Američkog udruženja za akciju protiv bolesti raka, kaže da je naredni važan korak da Kongres odobri Američkoj administraciji za hranu i lijekove /FDA/ moć da reguliše i kontroliše duvanske proizvode.
FDA već nadgleda lijekove, medicinske aparate, većinu hrane, kozmetiku i lijekove za životinje.