BANJALUKA, I pored pokušaja da se u Prijedlog novog zakona o javnim nabavkama BiH unesu izmjene i dopune kojima bi institucije za provođenje zakona, odnosno Agencija za javne nabavke BiH i Kancelarija za razmatranje žalbi BiH, prešle u nadležnost entiteta, pomaka po ovom pitanju za sada nema.
Ministarstvo finansija RS u nekoliko navrata tražilo je od Agencije za javne nabavke BiH, koja je izrađivala Nacrt novog zakona, da se ova inicijativa uvrsti u dokument, kako bi se ostvarila ustavna nadležnost i finansijski suverenitet entiteta.
– Potpuno je neprihvatljivo da organi na nivou BiH kao države odlučuju o načinu utroška novca ugovornih organa entiteta, odnosno organa entitetske uprave, upravnih organizacija, javnih preduzeća i drugih subjekata. S druge strane, odgovornost za ukupno stanje u ovim organima i organizacijama, shodno Ustavu i drugim propisima RS, snosi Republika Srpska kao entitet – rekao je sekretar Ministarstva finansija RS, Slavoljub Stojanović.
On je dodao da su suštinski razlozi zahtjeva Ministarstva mnogobrojni, a tu je, prije svega, neefikasnost Agencije za javne nabavke i Kancelarije za žalbe BiH.
– Tu je, prije svega, neopravdano kašnjenje početka rada Agencije za javne nabavke. Značajno je i kašnjenje u donošenju podzakonskih akata, što za posljedicu ima nesnalaženje i različita tumačenja pojedinih postupaka i pravila – dodao je Stojanović.
Takođe, napominje Stojanović, Kancelarija za žalbe BiH počela je s radom tek nakon dvije godine od usvajanja zakona iz do sada neobjašnjenih razloga. U tom je periodu pristiglo oko 500 žalbi koje je nemoguće rješavati. On napominje da postoje i problemi u izboru odgovarajućih i nacionalnoj strukturi prilagođenih kadrova u Kancelariji za žalbe.
– Rokovi za dostavljanje ponuda u ponuđenom tekstu zakona su povećani, sa čim se takođe ne slažemo. Oni bi trebalo da ostanu na nivou postojećeg zakona, jer minimalni rokovi za prijem ponuda trebalo bi da odražavaju realno vrijeme. Iskustva u primjeni zakona, posebno u izboru izvođača za građevinske i sezonske radove, ukazuju na znatne teškoće u primjeni i odugovlačenje rokova – napominje Stojanović.
S druge strane, kao razlog produženja rokova navedeno je da su postojećim zakonom dati najkraći rokovi za prijem ponuda u odnosu na Evropsku uniju. Ovo obrazloženje ocijenjeno je neprihvatljivim, jer nije suštinske prirode i ne predstavlja bitno odstupanje od direktiva, pogotovo imajući na umu da BiH još nije obavezna da postupa po direktivama EU. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.