LAKTAŠI, U industrijskoj zoni u Aleksandrovcu, kod Laktaša, do kraja godine trebalo bi s radom da počne osam novih fabrika, a najznačajnija investicija je izgradnja pogona indijske kompanije “Hema Engineering Industries” – svjetski poznatog proivođača radijatora i ostalih grijnih tijela.
Indijska kompanija planira da u Aleksandrovcu pored proizvodnih pogona sagradi i sjedište za jugoistočnu Evropu.
“Ovih dana ulazimo u izgradnju fabrike, a ukoliko radovi budu tekli prema predviđenom planu fabirka bi mogla da bude otvorena već u oktobru”, kaže Mladen Jovanović, zastupnik kompanije “Hema Engineering Industriesa” za BiH.
On je istako da će fabrika u prvoj fazi zaposliti 180 radnika, dok bi otpočinjanjem proizvodnje punim kapacitetom posao u njoj moglo naći još 300 do 400 radnika. Novi pogoni “Heme”, koja nosi reputaciju najvećeg indijskog izvoznika na tržište EU, prostiraće se na 4.000 metara kvadratnih.
“Indijski investitori su u opticaju imali i Srbiju i Rumuniju, ali su se odlučili za Laktaše zbog blizine tržišta EU i jednostavnih poslovih procedura”, rekao je Jovanović.
Mjesto za dislokaciju svojih pogona iz Banjaluke u laktaškoj industrijskoj zoni ponašao je i menadžment “Mljekare”, koja je već započela izgradnju modernog objekta, koji bi trebalo da bude završen do septembra ove godine.
“Nova mljekara će imati kapacitet od 100.000 litara prerađenog mlijeka dnevno, a njen kapacitet će biti oko dvije trećine trenutnog kapaciteta dubičke mljekare”, rekao je Nebojša Ristić, predstavnik “Danube Foodsa”, u čijem sastavu posluju banjalučka “Mljekara” i dubički “Mlijekoprodukt”.
Prema njegovim riječima, ukupna vrijednost investicije je osam i devet miliona KM, a u novoj mljekari, pored tridesetak starih, planiraju da zaposle i 15 novih radnika.
U budućem velikom društvu kompanija trebalo bi da se nađu i bijeljinska fabrika papira “Boni-Luks”, podružnica srbijanske kompanije “Drenik” i srbijanska fabrika “Nites”, koja se bavi izradom softverskih rješenja i elektronskih sklopova. “Boni-Luks” je već započela izgradnju prvog od tri predviđena objekta, koji bi trebalo da budu završeni najkasnije do septembra.
“Angažovali smo preduzeće ‘Širbegović’ po sistemu ključ u ruke, tako da bi sve terbalo da teče predviđenim tokom”, kaže Mladenka Popić, finansijski direktor “Boni-Luksa”, navodeći da će fabrika zaposliti 20 novih radnika.
Dmitar Čičković, direktor “Nitesa”, kaže da je pri kraju izrada idejnog projekta za fabriku, te da bi ovih dana mogli početi s izgradnjom. Nakon toga planiraju da zaposle oko 30 radnika.
“Odlučili smo se za ovu industrijsku zonu, jer ona ima veoma dobru poziciju. Veoma brzo se može doći i do zagrebačkog aerodroma”, kaže Čičković.
Selidbu u industrijsku zonu u Aleksandrovcu najavili su i slovenačka firma “Šume Celje”, srbijanska kompanija “Farma Prom”, koja se bavi proizvodnjom medicinske opreme, “GMP Company” iz Trna, koji proizvodi tapacirani namještaj, te zadruga “Voće i povrće Krajine”, koja će dosadašnje poslove otkupa proširiti i na preradu i pakovanje voća i povrća.
Jedna industrijska zona pretijesna
Industrijska zona nadomak Laktaša u jeku ekonomske krize postala je jedna od najtraženijih lokacija za investiranje u BiH. Lokalna vlast je zbog velikog interesa odlučila da postojeću zonu od 35 hektara proširi novom površine od 27 hektara, koja se nalazi u susjednim Krnetama.
Milovan Topolović, načelnik opštine Laktaši, kaže da bi, prema procjenama trenutnog razvoja situacije u industrijskoj zoni Laktaša, za dvije godine posao moglo da dobije oko 1.500 radnika. On je najavio da će industrijske zone biti povezane s budućim autoputevima Banjaluka – Doboj i Banjaluka – Gradiška čime će privrednicima biti olakšan transport.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.