BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS, kojim se zakon uslađuje sa odlukom Ustavnog suda RS, a kojom se opšte obaveze budžeta po izvršnim sudskim odlukama izmiruju u gotovini.
Pomoćnik ministra finansija za upravljanje dugom Dragana Aleksić rekla je da će o tome Vlada RS donijeti akt kojim će utvrditi dinamiku izmirenja, vodeći računa o makroekonomskoj stabilnosti i fiskalnoj održivosti RS.
“Izmjenama se skraćuje rok obveznica za opšte obaveze sa 25 na 15 godina, a za ratnu materijalnu i nematerijalnu štetu sa 15 na 14 godina, uz četiri godine grejs perioda”, navela je Aleksićeva.
Ona je dodala da će se sporni dio u vezi kamata riješiti tako što će se ukinuti ograničenja za obračun kamate do 23. jula 2004. godine, odnosno do dana stupanja na snagu ovog zakona, po osnovu pravosnažnih izvršnih sudskih odluka za opšte obaveze i materijalnu i nematerijalnu štetu, koje se računaju do iznosa glavnog duga.
Prema njenim riječima, izmjenama zakona ukidaju se i odredbe o proporcionalnom smanjenju duga i otpis za one koji nisu verifikovani u skladu sa propisima, koje nikada nisu ni bile provedene.
“Proširuje se pravo dato u zakonu, a to je da se obveznicama mogu zamijeniti dospjele poreske obaveze, tako što se datum koji je bio određen za dospjele obaveze, 30. juni 2006. godine, pomjera na 31. decembar 2007. godine, čime su date mogućnosti ivrpšenja većeg obima ovih poreskih obaveza”, rekla je Aleksićeva.
Svako ko kupi i jedne i druge obveznice, istakla je Aleksićeva, može da kompenzuje svoje poreske obaveze, što će uticati i na porast cijena obveznica, jer će se kupovati po diskontnoj, a obračunavati po nominalnoj vrijednosti.
Aleksićeva je napomenula da se pod unutrašnjim dugom ne podrazumijevaju naknade na ime eksproprijacije zemljišta i pravosnažne sudske odluke po osnovu neosnovanog lišenja slobode i radnih odnosa.
Ona je rekla da ukupna unutrašnji dug RS iznosi oko 1,5 milijardi KM, dok iznos ukupnih obaveza po izvršnim presudama po osnovu opštih obaveza sa kamatama iznosi do 25 miliona KM.