SARAJEVO, Jedan broj pivara u BiH uvozi pivo radi dalje obrade, pa raspoloživi podaci o uvozu piva nisu relevantni da bi se na osnovu njih uvela carina radi zaštite domaće pivarske industrije.
Tvrdi to Enver Muratović, šef Odsjeka za vanjskotrgovinsku politiku i strana ulaganja Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Član 23bis Sporazuma o zoni slobodne trgovine CEFTA omogućava jednostrano uvođenje carine na proizvode iz zemalja članica u slučaju prekomjernog uvoza i ugroženosti domaće proizvodnje. U skladu s tim Odbor pivarske industrije BiH je u septembru prošle godine podnio zahtjev Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za uvođenje carina od 15 posto, a obrazložio ga je podatkom da sedam od 10 litara piva koje se potroše u BiH potiču iz uvoza.
U resornom ministarstvu kažu da postoji razrađena metodologija zaštite od prekomjernog dampinškog i subvencioniranog uvoza, a bazira se na pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i bh. Zakonu o spoljnotrgovinskoj politici.
“Prema ovim zahtjevima, tretirali smo uvoz u 2007. godini i prethodne tri godine. Količinski uvoz u 2007. godini u odnosu na prosjek iz prethodne tri godine bio je veći svega dva posto. To po pravilima WTO ne ukazuje na prekomjerni uvoz bez obzira na ostale podatke”, pojašnjava Muratović.
Dodaje da podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH o uvozu piva nisu precizni jer je dodatnom istragom utvrđeno da određene pivare uvoze pivo radi unutrašnje obrade. Zbog svega toga, prema njegovim riječima, nije bilo elemenata da se dokaže prekomjerni uvoz piva u BiH.
Najavljuje da će Ministarstvo sa pivarima i Upravom za indirektno oporezivanje nastojati razriješiti dileme o uvozu piva i nastaviti raditi na analizi da li uvoz dovodi do slabljenja domaćih proizvođača piva.