VAŠINGTON, Ekonomska kriza pogađa i bogate Amerikance, firme koje u procesu sudske pljenidbe oduzimaju imovinu zbog neplaćanja kredita imaju sve više posla, a sve češći su slučajevi zapljene luksuzne imovine poput jahti i privatnih mlažnjaka.
U kompaniji koja se bavi poslovima pljenidbe imovine na Floridi kažu da od izbijanja ekonomske krize imaju četiri puta više posla nego prije. Rendi Kraft, iskusni pljenitelj, ističe da je trenutno najviše posla s luksuznim plovilima. Samo u prošloj nedjelji zaplijenio ih je u čak šest saveznih država.
“Kada dođem do takvog čamca, obično čekam dok nikoga ne bude u okolini. Onda uskočim i nastojim što brže upaliti motor. U 90 odsto slučajeva uspijemo i niko ne zna šta se događa dok posao ne bude obavljen”, kaže Kraft.
On radi za kompaniju “International Recovery Group” (IRG), jednu od najvećih koje se bave zapljenom luksuzne robe kad vlasnici nisu u stanju plaćati svoje finansijske obaveze. Taj posao može biti i opasan. Kraft kaže da su mu prijetili i lopatom, a jurili su ga i automobilima i gliserima.
“Ekonomija je u lošem stanju, sve ide nizbrdo i zato su ljudi vrlo ljuti i traže načine kako da se osvete”, priča Kraft.
Prodaja brodova i jahti vrtoglavo je rasla do 2006. godine. Sada ih treba otplaćivati, ali je to zaduženim vlasnicima sve teže. IRG trenutno raspolaže sa 24 zaplijenjena broda. Vlasnik IRG-a Ken Kejdž kaže da oduzimanje luksuzne robe najčešće traže banke.
“U ovo doba prošle godine imali smo za 200 odsto više posla nego godinu prije. Ove godine imamo za 300 do 400 odsto više posla”, kaže Kejdž.
Kao razlog za to navodi recesiju koja najviše pogađa ljude koji su prije tri ili četiri godine bili vrlo uspješni. Najviše raste broj oduzetih plovila, a zaplijenjena su i tri privatna aviona koja su sada prizemljena na aerodromu na Floridi. Tu su i helikopteri, trkaći konji i luksuzni automobili.
“Ne samo da se broj takvih slučajeva povećao nego je i vrijednost oduzetih stvari sve veća”, pojašnjava Kejdž.
Procjenjuje da je oko 70 odsto zahtjeva za zapljenu imovine povezano s problematičnim stanjem na tržištu nekretnina i tako će, čini se, biti sve dok se američka privreda ne oporavi.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.