BEOGRAD, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je da se procjenjuje da bi BiH mogla povući oko milijardu evra iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ali da unutar BiH mora postojati konsenzus da bi se dobio taj aranžman.
Kozarić je istakao da je Srbija završila pregovore sa MMF-om o tri milijarde evra, dodavši da to iskustvo može biti korisno za BiH koja 15. aprila zvanično počinje pregovore.
“Sigurno je da će biti teški i BiH će, vjerovatno, morati da ispuni određene uslove, posebno kad je riječ o kresanju budžetskih davanja, što je dosta bolno, ali sigurno da je to jedan od ključnih uslova da bi dobili sredstva”, rekao je Srni Kozarić, koji u Beogradu predvodi predstavnike Centralne banke BiH u posjeti Narodnoj banci Srbije.
Kozarić smatra da je kredit MMF-a šansa koju BiH ne bi trebala da propusti, ali da mora postojati konsenzus unutar BiH da bi se dobio aranžman, jer ukoliko bilo ko bude protiv tog aranžmana do njega sigurno neće doći, što bi bilo šteta za sve.
”Posljednji put na Fiskalnom savjetu svi su se saglasili da počnu zvanični pregovori, tako da imamo prećutnu saglasnost svih u BiH da nam je to potrebno…Mi moramo imati zajedničku platformu da bi ušli u pregovore”, rekao je guverner Centralne banke u BiH.
Kozarić je rekao da je inflacija u BiH za prva dva mjeseca 1,8 odsto, što je nešto bolja situacija nego u Srbiji.
On je naglasio da javni dug u BiH, koja je umjereno zadužena zemlja, iznosi negdje oko dvije milijarde evra, što je dobro, ističući da uzimanje kredita MMF-a nije zbog servisiranja spoljnih obaveza, jer s tim nema problema, ali je problem budžetska potrošnja, jer su deficiti u budžetima na svim nivoima.
Kozarić je rekao da se bilježi i pad privrednih aktivnosti u Srbiji i u BiH, navodeći da je za oko 22 odsto manja privredna aktivnost za prva dva mjeseca, da je izvoz pao za 23 odsto, a uvoz za 24 odsto.
“To jasno govori da je i potražnja za našim proizvodima dosta manja, a, naravno, i da je platežna moć građana manja tako da je i uvoz nešto manji”, naglasio je Kozarić.
On je naveo da je posjeta Beogradu bilateralni susret institucija koje već dugo imaju vrlo dobru i blisku saradnju, i koje žele da razmijene iskustva o efektima ekonomske krize, koja je prisutna i u Republici Srbiji i u BiH.
”Problemi su skoro identični”, naglasio je Kozarić.
On je naveo da u RS trenutno jeste bolja situacija sa budžetom, ali da lično smatra da dugoročno to ne smije da uljulja predstavnike RS i da budu zavarani sadašnjim rezultatima, jer očigledno niko ne zna koliko će trajati ekonomska kriza.
Kozarić je istakao da Federacija BiH ima problema sa socijalnim pritiskom i deficitom iz prošle godine, ali da je to na neki način riješila.
“Ali, i jedan i drugi budžet bilježe manji prihod u prva dva mjeseca, tako da je situacija slična. Situacija u jednom entitetu ima efekta i na drugi entit, dešavanja u Americi prelila su se u Evropu, iz Evrope u Aziju, jače zemlje su u problemima i ne bi bilo dobro da se neko zadovolji trenutnom situacijom i da zbog toga propustimo ovu veliku šansu koja je, mislim, u interesu svih”, naglasio je Kozarić.
On je naglasio da na globalnom nivou G 20 i nižim nivoima veoma potrebna koordinacija i zajednička aktivnost, navodeći da je nedavnop oejstio i Banku Hrvatske, a sa Narodnom bankom Srbije već tri godine postoji sporazum.
“Mi s njima radimo i mimo krize i kada je kriza, razmjenjujemo iskustva i sve pozitivno što se ovde dešava pkušamo da prenesemo tamo i obratno. Čak i na tehničkom nivou, njihovi službenici dolaze ovamo i borave mjesec, dva, tri, i to već tri godine funkcioniše”, naglasio je Kozarić.
On je rekao da ne vjeruje da će rasti PDV, jer nije vrijeme za takve mjere.
“PDV je dovoljno visok i može biti samo u obrtnom smijeru, da se oslobodi za neke proizvode, a nikako da raste”, naglasio je Kozarić. Srna