VLAŠIĆ, Predstavnik Privredne komore Republike Srpske (RS) Lazo Šinik ocijenio je danas da primjena mjera za prevazilaženje posljedica svjetske ekonomske krize u Srpskoj još nije dala konkretne efekte, posebno kada je riječ o proizvodnji u sektoru privrede.
Na ekonomskom savjetovanju o temi “Mjere za ublažavanje uticaja globalne ekonomske krize na ekonomiju BiH” na Vlašiću, Šinik je rekao da ne treba potcijeniti mjere za prevazilaženje posljedica krize koje su donijele vlade na svim nivoima u BiH, ali je dodao da mjere koje se tiču očuvanja likvidnosti, povećanja konkurentnosti i stimulacije izvoza još nisu počele da funkcionišu.
“Da nismo najbolje osjetili mjere svjedoči kretanje indeksa proizvodnje po svim oblastima. U prva dva mjeseca ove godine, izuzev prerade nafte, imamo vrlo ozbiljan pad proizvodnje, čak i u nekim oblastima drastičan. Ovaj mjesec će pokazati da li će u tom smislu biti pomaka”, istakao je Šinik.
On je naglasio da je mjere Vlade RS za ublažavanje posljedica ekonomske krize Privredna komora podržala, ali je dodao da će, ukoliko se u skorije vrijeme ne osjete efekti tih mjera, to značiti dalji pad indeksa proizvodnje i gubitke radnih mjesta.
Direktor Ekonomskog instituta u Sarajevu Anto Domazet rekao je tokom skupa da u mjerama za ublažavanje posljedica ekonomske krize u BiH nedostaje ono najbitnije – dijagnoza stanja, te realni ciljevi i prioriteti.
On je dodao da mjere koje su do sada vlade u BiH donijele nemaju veze sa stvarnim uzrocima i mogućnostima izlaska iz krize.
“Obaranjem poreza i doprinosa ne može se ništa učiniti, dok se prethodno ne provedu reforme, i to nije izlaz. Poslovni sektor je takođe pasivan. Prilike koje se pružaju za izlazak iz krize su javno-privatno partnerstvo, proizvodnja hrane, te ulaganje u mala i srednja preduzeća”, istakao je Domazet.
On je naglasio da je nerealno očekivati rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/ u ovoj godini, istakavši da bi cilj trebalo da bude očuvanje dostignutog BDP-a.
“Kritični sektori na koje će se kriza odraziti, između ostalog, su humani kapital /obrazovanje, zdravstvo, zapošljavanje i drugo/, makroekonomska stabilnost i poslovna okolina, odnosno održivi ambijent u kojem će funkcionisati preduzeća i poslodavci. Treba se usmjeriti u tom pravcu”, rekao je Domazet.
Direktor i vlasnik firme “Skonto prom” iz Prijedora Elizabeta Josipović istakla je da su na današnjem savjetovanju realno sagledana ekonomska pitanja u BiH.
“Najbitnija mjera koja je danas ‘isplivala’ je stimulacija izvoza, za kojeg smatram i da nas spašava. Nadam se da će naš glas odavde predstavljati snagu i volju da istrajemo da ova mjera što prije bude u akciji, a ne u ladicama”, rekla je Josipovićeva.
Učesnici današnjeg ekonomskog savjetovanja o temi “Mjere za ublažavanje uticaja globalne ekonomske krize na ekonomiju BiH” na Vlašiću formirali su radnu grupu, koja će u narednih nekoliko dana donijeti zaključke sa ovog skupa.