VAŠINGTON, Stopa nezaposlenosti u SAD skočila je na 8,5 odsto prošlog mjeseca, nakon što su poslodavci otpustili još 663 000 radnika, čime se broj nezaposlenih povećao na 13 miliona.
Analitičari navode da teška vremena prijete da budu još teža sa stopom nezaposlenosti od oko 10 odsto.
Sadašnja stopa mogla bi biti i veća, odnosno oko 15,6 odsto ako se računaju otpušteni radnici koji su se zadovoljili radom na određeno vrijeme ili nekim honorarnim poslom jer nisu našli ništa bolje.
“Čak i ako privreda počne da pokazuje znake poboljšanja poslodavci će i dalje otpuštati radnike kako bi izbjegli rizik od gubitaka”, kaže ekonomista Sung Von Son iz Škole za biznis “Martin Smit” na Univerzitetu u Kaliforniji.
Javnost je do sada bila puna nade za ekonomsku politiku predsjednika Baraka Obame, međutim, ta nada polako se gubi nakon stalnih otpuštanja i gubitaka.
Kraj recesije, kao što vide i mnogi analitičari, može se očekivati krajem ove godine, kaže predsjedavajući federalnih rezervi Ben Bernanke, ali poboljšanje u domenu zaposlenja uslijediće tek kasnije, kada oporavak uhvati maha.
Do kraja godine očekuje se da će stopa nezaposlenosti doći do 10 odsto.
Na udaru krize kompanije otpuštaju radnike i pribjegavaju i drugim mjerama štednje koje, takođe, pogađaju radnike, među kojima su smanjenje broja radnih sati i zamrzavanje ili smanjenje plata.
Prosječan broj radnih sati sedmično drastično je pao u martu na 33,2 sata, što je rekordno nisko.
Stotinama hiljada ljudi u SAD država će uskoro prestati isplaćivati beneficije za nezaposlene, a Kongres je prošle godine dva puta produžio vrijeme isplate na 46 i 59 nedjelja.
Mnogi koji su imali sreće i ostali na poslu primjetili su da im se plata smanjuje.
Prosječan sedmični prihod pao je na 614 dolara u martu sa 615 u februaru. Ukoliko plate nastave da padaju to će natjerati potrošače da još više smanje potrošnju time još više slabeći ekonomiju.