BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je danas Nacrt zakona o regulisanju cijena, kojim se uređuju način i uslovi formiranja cijena proizvoda i usluga, kontrola i praćenje cijena, te mjere neposredne kontrole cijena u slučaju poremećaja na tržištu.
Zakonom je definisano da mjere neposredne kontrole cijena propisuje Vlada na prijedlog resornog ministarstva, te da Vlada posebnim aktom propisuje listu proizvoda i usluga od posebnog značaja za zaštitu standarda stanovništva.
U vršenju kontrole cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu, Ministarstvo trgovine i turizma RS predlaže Vladi RS donošenje privremenih mjera radi zaštite životnog standarda stanovništva.
Pod značajnim poremećajima na tržištu podrazumijevaju se elementarne nepogode, nestašica dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdjevanja stanovništva, neočekivan rast cijena proizvoda, monopolsko obrazovanje cijena, zloupotreba dominantnog položaja i druge vanredne okolnosti.
Nadzor nad primjenom odredaba ovog zakona i propisa donesenih na osnovu ovog zakona vrši ministarstvo, dok inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ovog zakona i propisa vrši Republička uprava za inspekcijske poslove preko tržišne inspekcije u sastavu jedinice lokalne samouprave u skladu sa Zakonom o inspekcijama u RS.
Zakonom je definisano da su privredni subjekti dužni da cijenu robe po kojoj se ona prodaje da istaknu na vidno mjesto, da je formiraju putem kalkulacije i iskažu u domaćoj valuti, dok jedan proizvod može imati samo jednu cijenu.
Kaznene odredbe zakona predviđaju da će se pravno lice kazniti novčanom kaznom od 5.000 do 15.000 KM, a odgovorno lice u pravnom licu od 5.000 do 10.000 KM u slučaju da cijena nije vidno istaknuta, zatim nije formirana putem kalkulacije i nije iskazana u domaćoj valuti, te ako na proizvodu nije istaknuta samo jedna cijena.
Za isti prekršaj za preduzetnika je predviđena novčana kazna od 2.000 do 10.000 KM.
Pravno lice kazniće se novčanom kaznom od 3.000 do 10.000 KM ako ne dostavi obavještenje o cijenama, odgovorno lice u pravnom licu sa kaznom od 1.000 do 5.000 KM, a preduzetnik novčanom kaznom od 500 do 1.500 KM.
Novčanom kaznom od 10.000 do 20.000 KM kazniće se za prekršaj pravno lice ako je obrazovalo cijenu proizvoda ili usluge na koju nije data saglasnost nadležnog organa, ili ako proizvode i usluge prodaje po cijenama koje su iznad nivoa cijena koje su određene posebnim aktom Vlade.