BEOGRAD/ARILJE, Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić smatra da je Vlada Srbije pronašla u ovom trenutku najbolju moguću mjeru i balans da se teret velike finansijske i ekonomske krize raspodijeli na pravedan i ravnomjeran način.
“Donošenjem drugog paketa mera za ublažavanje posledica krize, vlada je nastojala da izbjegne da dodatno optereti privredu, da poveća PDV i smanji plate i penzije, kao i da teret krize svali na najsiromašnije”, istakao je Ljajić.
U Arilju, gdje je prisustvovao potpisivanju sporazumu o osnivanju, djelokrugu i načinu rada Socijalno-ekonomskog savjeta na teritoriji te opštine, Ljajić je rekao da je, umjesto toga, Vlada krenula od sebe, ušavši u proces racionalizacije državne administracije, tako što će je maksimalno skresati i time je učiniti jeftinijom i efikasnijom.
“Vlada će sebe racionalizovati, zavući ruku sebi u džep i tako poslati poruku i drugima, koji takođe treba da se daleko racionalnije ponašaju”, istakao je on.
Govoreći o neophodnosti smanjenja državnog aparata, Ljajić je istakao da je neprirodno da u državnoj administraciji ima 28.000, a u lokalnoj 23.000 ljudi.
“Ako hoćemo da ova zemlja opstane, moramo da smanjimo administraciju i da počnemo konačno da trošimo onoliko koliko i proizvedemo”, naglasio je Ljajić.
Prema njegovim riječima, sadašnja adminstracija mora u narednih devet mjeseci da bude smanjena za 10 odsto, ali taj proces mora biti nastavljen.
Ministar rada i socijalne politike saglasio se sa mišljenjima da Srbiji nije potrebno 250 poslanika u Narodnoj skupštini, dodajući da je za smanjenje broja poslanika neophodna promjena Ustava.
“Ne treba nam ni da imamo 27 članova vlade”, rekao je Ljajić, podsjetivši da i tako velika zemlja, poput Rusije, ima manje ministara od Srbije.