BANJALUKA, U Republici Srpskoj trenutno ne postoji veliki broj firmi koje prodaju robu putem Interneta, jer ovdje još nije zaživio takav način poslovanja.
U republičkoj Agenciji za informaciono društvo rekli su da u Srpskoj postoji veoma malo preduzeća koja se bave maloprodajom na ovakav način.
– Ono što je mnogo češće je korišćenje Interneta u svrhu veleprodaje, gdje firme potpišu ugovore pa partnerima i putem Interneta nude na uvid stanje u svojim skladištima i mogućnost nove naruybe – rekli su u Agenciji i dodali da se češće koriste strani dobavljači koji imaju dostavu u BiH.
Prema riječima predsjednika Udruženja potrošača Ljube Janjića, u RS je prije dvije godine bilo pokušaja prodaje robe putem Interneta.
– Kod nas još nije zakonski regulisan ovakav vid kupovine. Svjedoci smo da banke ne preporučuju korišćenje njihovih kartica za kupovinu putem Interneta, zbog bezbjednosti. Svi koji se odluče da onlajn kupovinu treba prvo dobro da se raspitaju o bezbjednosti i zaštiti ličnih podataka, a što uključuje i podatke o njihovoj kartici, jer mogu da budu pokradeni – istakao je Janjić.
U Agenciji za informaciono društvo navode da se trenutno u RS radi na pripremi zakonskih rješenja koja će omogućiti bezbjedne transakcije.
Kupovina putem Interneta postaje sve popularnija u Srbiji. Istraživanje, koje je sprovela “Visa” prošle godine, potvrdilo je rast popularnosti kupovine proizvoda i usluga na ovakav način. Većina ispitanika je izjavila da najviše vodi računa o bezbjednosti prilikom plaćanja i da uglavnom putem Interneta kupuju knjige, časopise i muziku. Gotovo sva kupovina koju u Srbiji obavljaju na ovakav način obavlja se na inostranim sajtovima.
U Hrvatskoj Internet kupovina postaje sve popularnija. Polovina Hrvata razbila je strah od ovakvog šopinga, ali je njih još 50 odsto sumnjičavo prema onlajn kupovini.
Najviše se kupuju karte za avione, vozove, knjige i filmovi.
– Kada se naručuje putem Interneta iz drugih zemalja, treba birati samo ozbiljne i firme sa kredibilitetom. Postoje i loši primjeri, gdje ljudi koristeći se prevarama i raznim predstavljanjima dolaze do podataka klijenata i tu postoji mogućnost zloupotrebe – poručuju iz republičke Agencije za informaciono društvo.
Evropa
Gotovo trećina Evropljana kupovala je prošle godine putem Interneta. Najčešće su se kupovala turistička putovanja oko 14 odsto, odjeća i sportska oprema 13 odsto, a knjige i časopisi 12 odsto, objavila je Evropska statistička agencija. Glas Srpske