BEOGRAD, Vlada Srbije, priterana uza zid globalnom ekonomskom krizom, priznala je građanima da ima 80.000 administrativaca, što je Srbiju svrstalo u vrh evropskih zemalja s najglomaznijim državnim aparatom.
Ovaj broj se, međutim, odnosi samo na javni sektor, koji se prema procenama uvećava za još pedesetak hiljada zaposlenih u vojsci i policiji, čije se brojčano stanje uposlenih ne objavljuje javno.
Koliko se činovništvo umnožilo, dovoljno govori podatak Unije poslodavaca Srbije, da je u vreme Josipa Broza Tita imala bilo 18.500 službenika, iako nije postojao sistem kompjuterske obrade podataka.
Samo u odnosu na 2000. godinu kada je Vlada Mirka Marjanovića imala popriličnih 8.900 službenika, sadašnja, njegovog imenjaka Cvetkovića se sa 28.000, više nego utrostručila.
Prilikom prošlogodišnjeg formiranja vlasti, Srbija je sa 27 članova Vlade i 25 ministarstava oborila sopstveni rekord, osnivajući tri ministarstva više nego što ih je bilo u prethodnoj vlasti.
Još je frapantnija činjenica da u sadašnjem kabinetu Mirka Cvetkovića sedi 117 pomoćnika ministara, 71 državni sekretar i 42 specijalna savetnika.
Njihove zarade se kreću od 1050 do 1.150 evra, pa na plate višeg činovništva, bez doprinosa, putovanja i bonusa, mesečno u proseku iz budžeta ode 280.000 evra, što godišnje dostigne brojku od 3.366.000 evra.
Sa promenama vlasti, umnožavao se i broj državnih agencija, gde plate idu i do četiri hiljade evra, pa raznih direktorata, saveta i odbora, što je dovelo do cifre od čak 102 regulatorna tela čija je funkcija nadzorna.
Inače, u odnosu na veličinu i broj stanovnika, Srbija bi trebalo da ima deset do najviše 15 ministara, ali će svi aktuelni članovi Vlade Srbije ostati u svojim foteljama, jer je u među koalicionim partnerima prevladao stav da se, spajanjem resora, ništa ne bi postiglo, samo bi se administracija iz jednog preselila u drugi deo zgrade.
Državni aparat se uvećavao do neslućenih razmera, najviše u vreme dve vlade čiji je premijer bio Vojislav Koštunica. Samo s raspadom Državne zajednice Srbija i Crna Gora, 2006. godine, u srpske institucije je prešlo 12.000 saveznih administrativaca. Osim toga, posle svakih novih izbora, nakon 2000. godine i formiranja koalicionih vlasti, u republičke, pokrajinske i lokalne organe vlasti stizali su novi službenici.
To je umnogome doprinelo da u prošloj godini, budžet, prema zakonskim okvirima, bude probijen za čitavih devet milijardi dinara ili nešto manje od 90 miliona evra.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
G-dine Koštunica nije dovoljno biti lično pošten a dozvoliti da vuci oko Tebe raznose kućno dobro.I za to su sankcije neophodne!!