MOSKVA, Šef Komiteta za međunarodne odnose u parlamentu Mađarske i član opozicione partije Fidesz Zolt Nemet smatra da će kupovina petine akcija mađarske naftne kompanije MOL ruskom “SurgutNeftGazu” omogućiti da nadzire evropski projekat izgradnje gasovoda “Nabucco”.
“SurgutNeftGaz” je krajem marta od austrijskog OMV-a kupio 21,2 odsto akcija MOL-a za 1,4 milijarde evra, nakon što Austrijancima nije pošlo za rukom da steknu većinski paket akcija mađarske kompanije. Koliko je MOL važan Rusima pokazuje podatak da su akcije stekli po 93 odsto višoj cijeni od tržišne.
Nemet smatra da iza preuzimanja akcija MOL-a stoji želja Rusije da se prednost da “Gazpromovom” projektu gasovoda “Južni tok”, čime bi bila dodatno otežana realizacija alternativnog projekta “Nabucco” zamišljenog da bi se smanjila zavisnost Evrope od ruskog gasa.
Mađarska je jedan od učesnika u projektu izgradnje gasovoda “Nabucco” koji bi trebalo da ide iz srednje Azije i Bliskog istoka ka Evropi, dok bi gasovod “Južni tok” polazio iz Rusije trasom ispod Crnog mora i bočno iz Bugarske ulazio na teritoriju Srbije. Početkom marta tadašnji premijer Mađarske Ferenc Đurčanj je podržao gradnju gasovoda “Južni tok” i tada je postignut dogovor o gradnji njegovog mađarskog dijela, precizirani su uslovi tranzita gasa kroz Mađarsku, ali je Đurčanj već krajem marta podnio ostavku. Bivši premijer Mađarske je, međutim, podržavao i projekat “Nabucco”, dok se novi mađarski premijer socijalista Gordon Bajnai, koji je bio ministar ekonomije u Đurčanjijevoj vladi, za sada nije izjašnjavao o tome kojem projektu daje prednost.
Vanredna sjednica Skupštine akcionara MOL-a zakazana je za 23. april, a mađarski mediji vjeruju da “SurgutNeftGaz” može da ustoliči svog predstavnika u Upravnom odboru MOL-a, čime će imati na vrijeme informacije o tome kakvo je raspoloženje u vezi sa projektom “Nabucco”.
Analitičari ING banke snizili su preporuke za akcije MOL-a sa “drži” na “prodaj” uz opasku da preuzimanje 21,2-odstotnog udjela od strane ruske kompanije bliske Kremlju nije dobra vijest za MOL i da će novonastali vlasnički odnos povećati rizike korporativnog upravljanja i poslovanja. Da je ta ocjena utemeljena dokazano je kad je MOL odbio mogućnost da ruska kompanija započne preradu svoje nafte u Mađarskoj.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.