SARAJEVO, Komitet za zaštitu prava intelektualne svojine, koji djeluje pri Američkoj privrednoj komori BiH (AmCham BiH), održavanjem specijalnog školskog sata u tri grada Bosne i Hercegovine – Sarajevu, Banja Luci i Mostaru – obilježio je svjetski Dan zaštite intelektualne svojine.
Prva škola koja je obilježila ovaj dan specijalnim programom i zanimljivim predavanjima bila je osnovna škola iz Sarajeva „Ćamil Sijerić“.
Gosti predavači u Sarajevu bili su NJ.E. Charles English, Ambasador SAD-a u BiH, Almas Smailović iz grupe Erogene zone, mladi bh. Glumac Moamer Kasumović i Mirsad Purivatra, direkcija Sarajevo Film Festivala.
Lejla Hadžiabdić, predstavnica Komiteta za zaštitu intelektualne svojine Američke privredne komore izjavila je: „U saradnji sa Institutom za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine odštampali smo 140,000 stripova Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu koji se bave različitim tipovima intelektualne svojine, autorskim pravima, žigovima i patentima, a koji su distribuirani u škole širom Bosne i Hercegovine. Zahvaljujem se svima koji su podržali projekat, a posebno školama koje su animirale svoje učenike i organizirale obilježavanje ovog značajnog dana.“
Cilj projekta je podići svijest o značaju intelektualne svojine u Bosni i Hercegovini, a upravo je to najduži i najteži proces, koji zahtjeva sistematičan pristup. Djeca su budućnost ove zemlje i izgradnju svijesti o zaštiti intelektualnog vlasništva treba početi s njima. Kroz ovu kampanju udruženim naporima želimo doprijeti do svih učenika osnovnih škola u Bosni i Hercegovini.
„U ime Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine pozdravljam ovu inicijativu AmChama, i zahvaljujem se Komitetu za zaštitu intelektualne svojine i Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država na organizaciji ove kampanje. Ovakva sinergija privatnih kompanija i nadležnih državnih institucija je pravi pristup adresiranju značajnih pitanja i problema.“ izjavila je gđa. Lidija Vignjević, direktorica Instituta za intelektualnu svojinu BiH.
S obzirom da Bosna i Hercegovina ima sve veću potrebu da se suoči sa izazovima na polju zaštite prava intelektualne svojine, što je jedan od uvjeta potpisanog sporazuma za stabilizaciju i pristup EU, želja AmCham-a je da se educiraju buduće generacije ove zemlje o značaju zaštite intelektualne svojine. Kampanju su finansirali: Vlada Sjedninjenih Američkih Država, Microsoft, Oracle, Nike, Autodesk i Abro, a podržali PRISTOP BH, FedEx, Atlantik, Luna/TBWA, ProEvent