BANJALUKA,Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da je uvjeren da će ova godina biti završena sa povećanom stopom zaposlenosti u RS i sa povećanim investicijama.
“Bez obzira na neka otpuštanja, ima i prijema radnika, kao i veoma dobrih primjera rehabilitacije proizvodnje. U prva dva mjeseca drvna industrija zapala je u dosta smanjen obim poslovanja, a evo u trećem mjesecu pokazuje značajno povećanje i vraćanje osnovnoj aktivnosti”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sjednice Predsjedništva Saveza sindikata RS, kojoj je prisustvovao, zajedno sa ministrima u Vladi RS.
Dodik je podsjetio da je u RS u odnosu na prošlu godinu ostvareno dvocifreno povećanje fizičkog obima proizvodnje, što je neuobičajeno za region u kome se bilježi pad proizvodnje i recesija, a što znači na kraju godine i rast bruto društvenog proizvoda i povećanje zaposlenosti.
“U ovom trenutku veoma je važno za RS da pokaže svoju socijalnu stabilnost, jer i ono malo investitora koji se još kreću u regionu mogu da dođu samo u socijalno i politički stabilnu sredinu”, rekao je Dodik.
On je naglasio da se danas u svim aktivnostima mora voditi računa o tome da se privuče značajan kapital, posebno zbog teške situacije u kojoj poslodavci teško dolaze do novca i uz teškoće održavaju postojeću proizvodnju.
“Vlada je promijenila uslove finansiranja iz Razvojne banke i spremni smo da podržimo sve projekte koji idu za tim da održe postojeći nivo zaposlenosti”, rekao je Dodik.
Premijer Srpske je istakao da se Vlada neće povući pred problemima koje ima svako pojedinačno preduzeće, ali da se mora znati da privredu pritišću nagomilani problemi iz prošlosti, špekulativne privatizacije i špekulativni poslovi koji su se završavali na maksimalizaciji profita iz prošlosti, a minimalizaciji radničkih prava.
Napominjići da je Vlada RS otvorena za svaku vrstu razgovora, Dodik je rekao da je Vlada na strani radnika, ali da radnicima smatra i ljude koji su poslodavci i koji u veoma teškim uslovima obezbjeđuju uslove za novo zapošljavanje i da će uvijek podržati takve poslodavce.
“Organizovanje štrajkova nikada neće prestati i uvijek gdje radnici imaju opravdanje za to ja ih pozivam da to pravo iskoriste. Nikada nisam protiv, ako se iscrpe sve druge mogućnosti, da radnici koriste i štrajk kao opravdan način za rješavanje problema”, rekao je Dodik.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da je ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog praznika rada, 1. maja, počelo štrajkovima radnika u privredi zbog nepoštovanja radničkih prava i svega što proizlazi iz Zakona o radu i kolektivnog ugovora.
Ona je naglasila da je trenutno gorući problem pozicija radnika u privredi gdje je za prva tri mjeseca ove godine kao tehnološki višak evidentirano 3 747 radnika.
Predsjednik Saveza sindikata RS istakla je da u RS postoji “malo dobrih poslodavaca i postoje loši poslodavci kao što je onaj u Ugljeviku u čijem preduzeću jednak tretman imaju pas i radnik”.
“Tamo /u preduzeću u Ugljeviku/ radnike gađaju pepeljarama, tamo radnicima pljuju u lice – to je stvarnost jednog dijela radnika u RS”, rekla je Mišićeva.
Ona je zatražila od Poreske uprave da ne gleda kroz prste onima koji pljačkaju radnike, a inspektore rada da rade svoj posao i ne izlaze iz preduzeća “sa kesama u kojima nose cipele i odijela”.
Mišićeva je danas od Vlade RS zatražila da kazni svako nepoštovanje zakona i poručila da sindikat neće uzmicati pred svim legalnim sredstvima u borbi za radnička prava.
Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Nebojša Ristić rekao je da je Unija učestvovala na današnjoj sjednici kako bi se ubrzalo rješavanje problema o kolektivnom ugovoru koji još nije potpisan.
“Mi ćemo nastojati da rješenju tog problema pristupimo u što karćem roku i to već početkom narednog mjeseca. I naše je stanovište da se uz određene zahtjeve koje smo konstantno ponavljali, kao što je oslobađanje nameta na topli obrok u firmama koje ga pripremaju, može pristupiti potpisivanju kolektivnog ugovora”, rekao je Ristić.
Čestitajući svim radnicima u RS Međunarodni praznik rada, Ristić je naglasio da situacija u privredi alarmantna, ali da dijeli sudbinu čitavog društva, odnosno situacije u kojoj se RS našla usljed svjetske ekonomske krize. Srna