ŠTOKHOLM, Izvještaj koje je sastavio nezavisni Stokholmski institut za međunarodni mir pokazuje da trgovina oružjem u posljednjih pet godina bilježi rast od 21 posto.
Inače, od 1999. do 2003. kupovina odnosno prodaja oružja pala je na najnižu visinu od šezdesetih godina prošlog vijeka. Najveći izvoznici su i dalje iste zemlje – kaže Paul Holtom iz Stockholmskog instituta za međunarodni mir: “Vodećih pet snabdjevača Sjedinjene Države, Rusija, Njemačka, Francuska i Britanija stalno su u vrhu. Poredak se ponekad malo izmjeni ali Sjedinjene Države i Rusija su daleko ispred ostalih”.
Prodaja ruskog oružja je u posljednjih pet godina porasla za 14 odsto, ponajviše zbog povećane trgovine s Azijom, Afrikom i Južnom Amerikom. Paul Holtom smatra da je rast cijene nafte u posljednjih nekoliko godina bio jedan od faktora koji je uticao na veću potražnju za konvencionalnim naoružanjem: “Naftom bogate zemlje Srednjeg istoka, kao i Alžir te Venezuela kupuju znatno više oružja nego prije, jer mogu finansirati modernizaciju, unaprijeđenje i obnovu svojih oružanih snaga”.
Paul Holtom dodaje da je teško za predvidjeti kakav ce utjicaj na trgovinu oružjem imati pad cijena nafte i globalna ekonomska kriza. Neke zemlje već smanjuju svoje narudžbe: “Na primjer Malezija je smanjila broj narudžbi helikoptera. Brazil – za kojeg smo mislili da ce postati veliki kupac oružja – sada se premišlja oko nekih svojih velikih narudžbi”.
Paul Holtom kaže da je tokom prethodne velike ekonomske recesije, prije više od trideset godina, prodaja oružja bilježila rast. Izvještaj instituta iz Stockholma pokazuje da je u period između 2004. i 2008. narastao izvoz oružja u zemlje gdje traju sukobi, kao što su Afganistan, Gruzija, Izrael, Pakistan i Sri Lanka. Poslovni.hr