LONDON, Glavni ekonomista Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Erik Berglof ocjenio je da je “najgori scenario” krize u zemljama u tranziciji izbjegnut i da postoje naznake da se situacija stabilizovala.
Ekonomska kriza je pogodila zemlje u tranziciji u oktobru 2008. godine, “ali je značajno istaći da je najgori scenario izbegnut”, kazao je Berglof, a saopštila EBRD koja održava Godišnju skupštinu.
“Postoje naznake da se situacija stabilizovala, ali predviđa se da će oporavak biti spor. Mnoge privrede svijeta će ove godine zabilježiti pad, koji će u nekim zemljama biti osjetan, a pad će zabilježiti i zemlje u tranziciji”, kazao je on.
Berglof je ocijenio da nije bilo povezanih kriza finansijskih sektora i valuta i dodao da zapadne zemlje nisu “okrenule leđa svojim istočnim susjedima”.
U saopštenju EBRD ističe se da su se najveće privrede obavezale da neće podsticati “ekonomski nacionalizam” koji bi mogao da dovede do “začaranog kruga protekcionizma”, kao i da su zapadne banke, koje su vlasnici većeg dijela finansijskog sektora u istočnoj Evropi, stavile do znanja da su posvećene poslovanju u tom regionu.
Navodi se da su i međunarodne finansijske institucije “odlučno” odgovorile na krizu i da je iznos kojim raspolaže Međunarodni monetarni fond (MMF) za stabilizaciju privrede povećan.
“Međutim, to nije dovoljno. Još nismo izašli iz teškoća”, kazao je Berglof i dodao da iz razgovora sa međunarodnim bankama i statistike Banke za međunarodna poravnanja zaključuje da se kapital povlači iz zemalja u tranziciji.
On je istakao da su odlivom kapitala manje pogođene zemlje srednje i istočne Evrope i dodao da je tome doprinjelo angažovanje međunarodnih finansijskih institucija, ali da je to i pokazatelj “zrelosti regulatornog okvira srednje i istočne Evrope”.
Berglof je ocijenio da je za budućnost privreda značajno da se kandidati za pristupanje EU podstiču da napreduju u tom procesu i da se ne osjeti “zamor proširenja” EU.
EBRD radi u Albaniji, Azerbejdžanu, Bjelorusiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Estoniji, Gruziji, Hrvatskoj, Jermeniji, Kazahstanu, Kirgiziji, Letoniji, Litvaniji, Mađarskoj, Makedoniji, Moldaviji, Mongoliji, Poljskoj, Rumuniji, Rusiji, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji, Tadžikistanu, Turskoj, Turkmenistan, Ukrajini i Uzbekistanu.