SARAJEVO ,Osim UniCredit banke Mostar, još nekoliko banaka objavilo je da je vratilo nedavno podignute kamatne stope na plasirane kredite na raniji nivo.
Ovo su potvrdili predstavnici Kancelarije ombudsmana za zaštitu potrošača BiH sa sjedištem u Mostaru kojima je do juče popodne 11 banaka dostavilo izjašnjenja o preporukama ombudsmana u vezi s usklađivanjem poslovanja banaka sa Zakonom o zaštiti potrošača BiH. Kancelarija ombudsmena za zaštitu potrošača dala je preporuke nakon velikog nezadovoljstva u javnosti zbog odluka pojedinih banaka da povećaju akamate na ranije plasirane kredite, pravdajući svoje poteze globalnom ekonomskom krizom.
“Neke banke su se izjasnile da su kamate podignute posljednjih mjeseci vratile na prvobitni nivo, a druge garantiraju da će zadržati kamatnu stopu na sadašnjoj razini i da ih neće povećavati u ovoj godini”, kazala je Ljubica Čolović, pomoćnica ombudsmana za zaštitu potrošača BIH.
Ona nije precizirala o kojim bankama je riječ, ali je podsjetila da je vraćanje kamata ili njihovo zadržavanje na sadašnjem nivou bila jedna od 16 preporuka ombudsmana. Dodala je da su neke banke u kratkim odgovorima ustvrdile samo da prihvataju preporuke u cjelosti ili u većem dijelu, dok su se druge izjasnile da nisu ni povećavale kamate na potrošače kredite.
“Pojedine banke su u izjašnjenjima konstatovale da posluju na principima poštivanja zakonskih propisa, pa i Zakona o zaštiti potrošača BiH. Međutim, takve navode nisu ničim obrazložile, pa se stječe utisak da su njihove ocjene proizvoljne. Posebno kada se ima u vidu da dosljedno ne primjenjuju odredbe članka 54. Zakona o zaštiti potrošača u BiH, koje tretiraju uvjete za promjenu godišnje kamate, prethodno informisanje potrošača o ugovornim obavezama, uvjete za raniju otplatu kredita itd.”, pojasnila je Čolovićeva.
Dodala je da se pojedine banke nisu jasno odredile o preporukama koje se tiču uslova i načina za izmjene promjenjivih kamata.
“Neke od banaka pravdaju se da je ugovorom o kreditu ugovorena promjenljiva kamatna stopa, a odlukom o povećanju kamatne stope utvrđuju razlog i osnovanost za njeno povećanje. Pritom ne navode koji su uvjeti za promjenu kamatne stope, koja mora biti sastavni element predugovorne informacije”, pojašnjava Čolovićeva.
Najavljuje da će Kancelarija ombudsmana za zaštitu potrošača nastaviti raditi na zaštiti prava potrošača postupajući po svakoj podnesenoj žalbi.
“Nastavićemo komunikaciju s bankama, a nakon što Udruženje banaka BiH dostavi informaciju najvljenu za 19. maj, sačinićemo detaljan izvještaj o svakoj banci pojedinačno. Za one banke koje bude ustanovljeno da u svom poslovanju imaju elemente neusklađene s preporukama i zakonom, inspekcije će imati osnov da ih kažnjavaju. Nadam se da takvih neće biti puno”, naglasila je Čolovićeva.
Ranije je objavljeno da su banke suočene s mogućim kaznama koje se kreću od 2.500 do 5.500 KM po ugovoru.
Čolovićeva je najavila da će iduće sedmice javnost biti detaljno upoznata s izjašnjenjima banaka, uključujući i tabelarani prikaz o (ne)prihvatanju preporuka ombudmsana.Nezavisne n.
Država digla ruke od proizvođača
Datum: 15.05.2009 19:01
Autor: B. Simić
SARAJEVO – Djelatnost eksploatacije i flaširanja voda prepuštena je sama sebi i država ne čini ništa da bi je uredila i zaštitila, konstatovano je na jučerašnjoj sjednici Odbora Grupacije bezalkoholnih pića Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.
“Pokazatelj da smo prošle godine imali 140 miliona KM vrijedan uvoz bezalkoholnih pića, a simboličan izvoz ilustruje koliko je ova oblast nezaštićena”, kazao je Ibro Omerbašić, vlasnik kompanije “Tešanjska vrela”.
Ističe da najveći problem predstavlja šuma propisa koji se međusobno isprepliću, a nerijetko i derogiraju jedni druge.
“Ova oblast nije strateški postavljena na nivou države i država se nije strateški opredijelila za njen razvoj. Vjerovatno nekome i nije u interesu da se ona tako uredi”, kazao je Omerbašić.
Jedna od tih nelogičnosti jeste, ukazuju, da oblast istraživanja voda u FBiH potpada pod nadležnost Ministarstva industrije, energije i rudarstva, dok flaširanje voda tretiraju državni propisi o hrani o kojima se stara Agencija za sigurnost hrane BiH.
“Zbog toga se događa da prirodna izvorska i mineralna voda imaju isti tretman kao drugi prirodni resursi poput uglja ili žive”, kazao je Branko Pušić, predstavnik “Sarajevskog kiseljeka”.
Upravo zbog podijeljenih nadležnosti, kako je rečeno, proizvođače voda svako svojata i nameće im namete koji opterećuju njihovo poslovanje. Veliki problem, kako je istaknuto, predstavlja plaćanje posebne vodoprivredne naknade za iskorištene vode koja je sa 0,05 povećana na dvije KM po metru kubnom. Ovo dodatno utiče na konkurentnost domaće proizvodnje budući da proizvođači godišnje samo po ovom osnovu moraju izdvojiti desetine hiljada KM. Članovi Odbora zaključili su da će temeljito proučiti propise, upoznati se s iskustvima zemalja iz okruženja i dostaviti prijedloge vlastima za uređenje ove djelatnosti.
Problemi “Teloptica”
Prema Pravilniku o osvježavajućim bezalkoholnim pićima BiH, usvojenom u oktobru prošle godine, kompanijama je omogućeno da svoje proizvode plasiraju na tržište sa starim deklaracijama, na kojima nema podataka o učešću osnovne sirovine u proizvodu, u roku od 12 mjeseci, odnosno do 21. oktobra ove godine.
S obzirom na to da ima ogromne količine ambalaže koju ne može utrošiti do tog roka, “Teloptic” iz Sarajeva tražio je podršku za produženje ovog roka na 24 mjeseca. Članovi Grupacije saglasili su se da se “Teloptic” individualno obrati Agenciji za sigurnost hrane BiH, ali generalno nisu podržali izmjene Pravilnika
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.