ZAGRB, Za Hrvatsku ključni problem nije izlaz iz krize nego povećanje konkurentnosti i produktivnosti što je, uz izvrsne prirodne resurse, moguće postići suradnjom cijelog stanovništva, stručnjaka i znanstvenika te poslovnog sektora i Vlade, poručio je uz ostalo jučer u Zagrebu otac strategije konkurentnosti, harvardski profesor Michael E. Porter u sklopu Pliva Business Foruma.
Osim navedenog Porter, kojeg je u zagrebačkoj dvorani Lisinski slušalo oko 1.800 ljudi iz svih društvenih segmenata, naglasio je i da je za postizanje veće konkurentnosti u Hrvatskoj potrebna i promjena mentaliteta, kazavši da ‘smo zapeli u ideji da se nešto mora dobiti a ne proizvesti’. Mnogi žele zadržati ‘status quo’ situaciju i ništa ne mijenjati misleći da je to sigurnije i izvjesnije, no to je krivo jer da bi se Hrvatska pretvorila u zemlju prosperiteta i blagostanja, za što ima ‘božje’ uvjete, treba ‘pokrenuti budućnost’, smatra Porter.
Blagostanje mogu ostvariti samo djelotvorne tvrtke, odnosno poslovni sektor kojeg vlada treba rasteretiti nepotrebnih davanja i omogućiti mu ulaganje u inventivne proizvode, lakše otvaranje radnih mjesta i povećanje izvoza. Izlaz vidi i u klasterizaciji gospodarskih segmenata, što se u Hrvatskoj slabo razvija i tu je, kako kaže, potrebna praktična i hitna akcija idealna za suradnju biznisa i politike.
S druge strane vladu i državnu administraciju te birokraciju općenito treba smanjiti, kao i broj tvrtki u državnom vlasništvu, te stvoriti održive javne financije, jer bez toga ekonomija će se i dalje urušavati. Posebnim i velikim problemom za postizanje napretka i konkurentnosti Porter drži i korupciju u Hrvatskoj, koju treba iskorijeniti učinkovitiji pravni sustav, a više se treba aktivirati i tzv. lokalni sektor ili u Hrvatskoj županije.
Pohvalivši Hrvatsku da je u kratkom vremenu nakon rata i opterećena povijesti dosta napredovala, pa i postigla dobar gospodarski rast, Porter je kazao kako sada nije konkurentna, osim možda u turizmu i uslugama te telekomunikacijama (mobilna telefonija), ali i tu se može još puno napraviti.
Standard življenja je iznad mogućnosti i puno viši od stupnja konkurentnosti, što je, upozorava Porter, velika dugoročna opasnost koja se za 10 do 15 godina može vratiti kao bumerang, te stoga hitno treba donijeti na svim razinama usuglašenu (konsezusom) nacionalnu strategiju razvoja društva, pa i gospodarstva.
Hrvatsku treba učiniti atraktivnom za poslovanje i ulaganja, i domaća i strana, i to u svim sektorima podjednako za što je potrebno više tržište otvoriti slobodnoj trgovini i više se povezati i surađivati sa susjednim zemljama i onima u užoj regiji.