SARAJEVO , Sedam banaka je naknadno, nakon što im je u petak istekao rok, dostavilo Kancelariji ombudsmana za zaštitu potrošača BiH izjašnjenja o preporukama u vezi s usklađivanjem poslovanja sa Zakonom o zaštiti potrošača BiH u domenu potrošačkih kredita.
“Od ukupno 29 banaka dosad ih je 19 dostavilo tražena izjašnjenja. U toku je analiza izjašnjenja banaka pojedinačno”, kazala je Ljubica Čolović, pomoćnica ombudsmana za zaštitu potrošača BiH.
Naglasila je da će nakon analize, a najkasnije do kraja sedmice, javnosti biti dostupni podaci o tome koje banke prihvataju preporuke u cjelosti ili, pak, u većem dijelu, koje ih uvjetno prihvataju, a koje ih odbijaju. Takođe, u analizi će biti istaknuto i koje banke nisu povećale kamate na potrošačke kredite, te koje nisu uopšte dostavile izjašnjenje.
Kazala je da osim UniCredit banke i Raiffeisen banke, prema dosad analiziranim izjašnjenjima, nijedna druga banka nije izvijestila o snižavanju kamatnih stopa na ranije odobrene potrošačke kredite.
“Institucija ombudsmana će i dalje komunicirati s bankama, te u saradnji s nadležnim inspekcijskim službama pratiti primjenu preporuka i smjernica”, dodala je Čolovićeva.
Omudsmanima će, kako najavljuju iz Udruženja banaka BiH, do utvrđenog roka koji ističe danas, biti dostavljena i informacija o zajedničkim stavovima banaka o preporukama ombudsmana za koje smatraju da su nejasne ili u koliziji sa drugim propisima te, kako smatraju, zahtijevaju dodatna tumačenja. Iz Udruženja najavljuju da će u dopisu zatražiti pojašnjenja člana 130 Zakona o zaštiti potrošača BiH, koji predviđa izradu podzakonskih akata u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu zakona, a što dosad nije urađeno, kao i tumačenje preporuke u kojoj se navodi da je “upotreba mjenica i čekova prilikom zaključivanja ugovora o potrošačkom kreditu zabranjena”.Nezavisne n.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.