BANJALUKA, Iako su prema zvaničnim podacima nadležnih institucija u BiH životne namirnice posljednjih mjeseci poskupjele jedva do pet odsto, udruženja potrošača poručuju da je stanje na terenu drastično teže i da su cijene skočile i do 30 odsto.
Tako prema posljednjim podacima kojima raspolaže Agencija za statistiku BiH stoji da je hrana u martu skuplja za svega 0,1 odsto u odnosu na raniji mjesec, bezalkoholna pića za 0,2 odsto, dok je povrće, prema tim podacima skuplje za 1,2 odsto, a voće za 5,2 odsto, pišu Nezavsine novine.
Međutim, u Udruženju za zaštitu potrošača BiH kažu da podaci Agencije nisu ni približno tačni i ne prikazuju stvarno stanje na terenu.
Mensud Lakota, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača u BiH, upozorava da je problem prije svega u tome što će Agencija za statistiku vršiti istraživanje na oko 200 određenih proizvoda, što ne može dati precizne podatke o poskupljenjima.
“Neki proizvodi su skuplji i za 30 odsto i poskupljenja su drastično veća od onih koja su zvanično prikazana”, istakao je Lakota.
On je kao primjer naveo ulje koje je prošle godine poskupjelo za 40 odsto, a da su u Agenciji za statistiku naveli da je ulje skuplje za 1,4 odsto.
“Treba izdvojiti osnovne životne namirnice i prikazati koliko je njihovo poskupljenje, a ne zbirno sve računati pa procenat poskupljenja dijeliti na broj artikala. Ne može se porediti kada, na primjer, poskupi biber i kada poskupi brašno”, pojasnio je Lakota.
On je dodao da su u posljednje vrijeme najviše poskupjeli mliječni proizvodi.
Dragovan Petrović, sekretar Udruženja potrošača RS, rekao je da je poskupljenje voća i povrća specifično.
“Na početku sezone voće i povrće je uvijek skuplje”, istakao je Petrović.
Edhem Biber, predsjednik Sindikata BiH, rekao je da je do poskupljenja poljoprivrednih proizvoda došlo jer stalno rastu i troškovi poljoprivrednika.
“Kada je u pitanju poskupljenje ostalih životnih namirnica, trgovci pribjegavaju povišenju cijena. Naše fabrike za proizvodnju hrane imaju velike troškove, a slaba je stimulacija domaće proizvodnje”, kazao je Biber.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, rekla je da se poskupljenje određenih namirnica može tumačiti na više načina.
“Voće i povrća je skuplje na početku sezone, ali kroz određeno vrijeme sigurno se očekuje pad cijena. Za poskupljenje ostalih životnih namirnica nema razloga, jer su oni usko vezani za poskupljenje energenata”, kazala je Mišićeva i dodala da nema razloga za poskupljenje namirnica kad gorivo ne poskupljuje.
Hrana najčešće zagađena ešerihijom
Najčešći uzroci higijenske neispravnosti hrane na tržištu BiH je mikrobiološka neispravnost zbog prisustva bakterija ešerihije, stafilokoka, kvasaca i plijesni, preliminarni su rezultati monitoringa hrane koji sprovodi Agencija za bezbjednost hrane BiH.
Agencija je prema planu monitoringa hrane za 2009. godinu uzela 3.300 uzoraka hrane na području BiH, a biće izvršene analize mesa, ribe, mlijeka, jaja, meda, majoneze, čokolade, voća i povrća, pekarskih proizvoda, vode, bezalkoholnih pića i kafe i drugih proizvoda.
Sejad Mačkić, direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH, juče je kazao da će više detalja biti kad se završi monitoring.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
hoce li sada udruzenje za zastitu potrosaca da skoci kao sto su skocili na Banke. ma nece, to su kupljeni igraci u udruzenju za zastitu, lopovi