SARAJEVO, Federalna direkcija za robne rezerve je još u fazi rješavanja starih problema koji imaju dugoročne posljedice. Nove promjene idu u pravom smjeru i neophodno ih je sistemski podržati putem adekvatne legislative i budžeta, zaključak je ACIPS-ove studije o stanju u federalnim robnim rezervama.
Zaključci i preporuke te studije predstavljani su danas na okruglom stolu u Sarajevu o temi restruktuisanja i redefinisanja tržišne uloge Direkcije za robne rezerve Federacije BiH, a učestvovali su predstavnici ove direkcije, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Federalnog ministarstva poljoprivrede, Udruženja poljoprivrednika, VTKBiH i drugi.
Poslovanje ove direkcije u posljednjih deset godina nije bilo predmetom kontrole nadležnih organa, ali krajem 2007. njen rad postaje aktuelan zbog neregularnosti plasiranja na tržište jestivog ulja iz robnih rezervi.
U kontekstu brojnih problema u djelovanju Direkcije za robne rezerve FBiH evidentno je da se njena struktura i organizacija trebaju mijenjati u smislu da Direkcija bude više samostalna u svom djelovanju da bi se mogla ponašati u skladu s okolnostima na tržištu te djelovati kao regulator tržišta kada je to potrebno, istaknuto je na okruglom stolu.
Direktor Federalne direkcije za robne rezerve Tončo Bavrka posebno je istakao probleme u vezi sa skladištenjem robe te potrebu za adekvatnom strategijom i maksimalnom koordinacijom s ministarstvima poljoprivrede i trgovine.
Kada su u pitanju zalihe kojima raspolaže Direkcija treba naglasiti da nije predviđena količina zaliha koje Direkcija mora imati u skladištu. Prema podacima iz ACIPS-ove studije, postoje rezerve pšenice za oko mjesec dana i za oko tri mjeseca rezerve ulja, dok su zalihe nafte od 15 dana namijenjene isključivo za institucije od vitalnog značaja kao što su bolnice i škole. Standard u EU iznosi tri mjeseca kad su u pitanju rezerve robe.
U ACIPS-ovoj studiji se navodi da je nužno uvesti kvalitativne i kvantitativne promjene u kadrovskoj strukturi Direkcije, a kojoj moraju biti odobrena potrebna sredstva za kupovinu dovoljne količine strateške robe.
Sugerisano je i da se omogući povrat ranijih skladišta za robne rezerve i omogući kupovina novih te postigne fleksibilnije provođenje Zakona o javnim nabavkama.
Bavrka je rekao da se posebna pažnja mora posvetiti razvoju domaće proizvodnje otkupom viškova robe, čime se stimuliše rast domaće proizvodnje, zapošljavanje i umanjuje ovisnost od uvoza robe.