SARAJEVO, Najbolja zaštita domaće proizvodnje može da se obezbijedi sklapanjem kvalitetnih izvoznih aranžmana, a ne donošenjem zakona kojim se krše preuzete obaveze, ozbiljno narušavaju ekonomski odnosi sa zemljama u okruženju i istovremeno uvode pune carine za ogroman broj proizvoda čiji uvoz uopšte nije zabilježen.
Ovo je za “Glas Srpske” izjavio ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević.
U tom kontekstu, podsjetio je na nedavni dogovor sa predstavnicima Turske, koja će odobriti uvoz 1.000 tona mesnih prerađevina iz BiH, što je više nego dovoljno u odnosu na domaće proizvodne kapacitete, te istovremeno i dodatne kvote za uvoz pojedinih vrsta ribe, peciva i vode, kao i razmotriti ukidanje barijera koje se odnose na robu životinjskog porijekla.
– Smatram da se domaća proizvodnja najbolje štiti upravo kroz ovakve ugovore, a ne bespotrebnim rješenjima koja mogu da izazovu kontramjere drugih zemalja i da proizvedu dugoročne negativne posljedice – istakao je Zirojević.
Zirojević kaže da se spornim Zakonom za zaštitu domaće proizvodnje, čiji je predlagač Jerko Ivanković-Lijanović “štiti” i domaća proizvodnja onoga što se uopšte ne proizvodi, odnosno ne uspijeva u BiH.
Nerealan prijedlog
– Kada se pogleda lista proizvoda obuhvaćenih zakonom koji je predložio Lijanović, vidi se da se štiti i domaća proizvodnja kikirikija, raznih tropskih orašastih plodova, palminih srca, pa čak i tekile i francuskih vina, kao i davno brendiranih sireva koji ne mogu da se dovedu u bilo kakvu vezu sa BiH što je potpuno bespotrebno i nerealno – kaže Mladen Zirojević.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.