SARAJEVO, Ministarstvo finansija i trezora BiH ne može prihvatiti argumente Sindikata zaposlenih u bh. institucijama da ima drugih načina uštede iz budžeta osim smanjivanja plata.
Kazao je ovo juče Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, komentarišući najave štrajka zaposlenih ukoliko im budu umanjene plate.
Iz Sindikata pozivaju poslodavca na štednju tako što će manje koristiti službena vozila u privatne svrhe, redukovati troškove reprezentacije, telefona, luksuzni smještaj, te službena putovanja i dnevnice.
“Sindikat i zaposleni u bh. institucijama spremni su da snose posljedice krize ako se uštede naprave gdje god je to moguće. Najlakše je skinuti platu zaposlenima, a onda se može očekivati odliv najstručnijih kadrova, što bi oslabilo funkcionisanje institucija i provedbu reformi neophodnih za EU”, rekao je Neđo Đurđić, predsjednik Reprezentativnog sindikata institucija BiH.
Nakon najava da se zbog stend baj aranžmana s MMF-om mora uštedjeti 40 miliona KM na državnom nivou, iz Sindikata su saopštili da se iz bužeta nenamjenski troši zbog nesavjesnog poslovanja pojedinaca i to niko ne kažnjava. Napomenuli su i da BiH ima svoju imovinu koja nije iskorištena i niko ne pokušava da od toga ostvari bilo kakav prihod.
Kasumović ističe da od usvajanja Zakona o platama u institucijama BiH zaposleni imaju sasvim korektna primanja.
“Prije ovog zakona imali su razloga da se žale, ali sada primjedbe ne stoje jer u ovako lošim uslovima imaju dobre plate. Podržavam Sindikat i on treba da štiti uposlenike, ali plate će biti smanjivane samo onima čija su primanja iznad 2.000 KM. O tome je odluku donijelo Vijeće ministara i sve to je potvrđeno u bh. parlamentu, što znači da se to mora i ispoštovati”, istakao je Kasumović.
On odbacuje tvrdnje Sindikata da se izlaz iz krize može pronaći kroz povrat i korištenje državne imovine.
“Pa nećemo prodavati državnu imovinu da bismo isplaćivali plate. To je neprihvatljivo”, kazao je Kasumović.
Ozakonili kriminal
Neđo Đurđić tvrdi da postoji niz primjera kada su pokrenuti disciplinski postupci zbog nesavjesnog poslovanja rukovodećih državnih službenika zbog čega trpi budžet, te da sve to prolazi nekažnjeno.
“U bh. institucijama uz znanje poslodavaca uspostavljeni su propisi kojima je transparentno i zvanično ozakonjen nezakonit rad. Tim propisima poslodavac direktno generira kriminal i korupciju, čime se potkradaju pare iz budžeta, a ovamo traži smanjenja plata”, upozorio je Đurđić i dodao da disciplinski postupci budu zaustavljeni i u Odboru državne službe za žalbe. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakvo i kome smanjenje plata? Drzava treba prvo da smanji penzije posebno mislim na RS jer sam iz tog Entiteta. Takodje sva socijslna davanja dzabaljebarosima, treba smanjiti, cime bi se buzet rasteretio, a glasni nosioci opstanka Bih narodni poslanici, policija i vojska, ljudima treba povecati, kako bi se suzbio kriminal i korupcija u citavom drustvu. Trebalo bi povecati prisustvo stranih sudija i tuzilaca, tako da bi to bio jedini lijek.