BIJELJINA, Agencija za unapređivanje stranih investicija u BiH /Fipa/ smatra da je neophodno intenzivirati saradnju između domaćih i privrednih subjekata i Fipe da bi bio ostvaren što veći priliv inostranog kapitala, rekla je zamjenik direktora Agencije Blaženka Mišković.
Ona je navela da bi intenziviranjem saradnje između domaćih privrednih subjekata i Fipe privrednici BiH imali bolji pristup projektima ove agencije, a time i inostranim investitorima.
“Cilj je da što boljom saradnjom sa domaćim privrednicima ostvarimo što veći priliv inostranog kapitala, odnosno direktnih stranih ulaganja u BiH”, rekla je Miškovićeva na sastanku sa predstavnicima Područne privredne komore Bijeljina i privrednicima 12 opština bijeljinske regije.
Šef Regionalne kancelarije Fipe u Banjaluci Drago Vučić rekao je da firme uvijek pronađu usluge Fipe u mjeri kada im to zatreba.
“Današnji skup prilika je da se susretnemo sa onima koji još ne znaju za naše usluge i da im demonstriramo djelokrug budućih pravaca”, rekao je Vučić.
Fipa je, kao državna agencija, mjerovdavna za promovisanje potencijala i resursa BiH inostranim ulagačima, za saradnju sa ulagačima, te za izgradnju pozitivnog imidža BiH u svijetu, a sve radi privlačenja stranih investicija u BiH.
Direktor Poljoprivrednog dobra “Semberija” Milorad Jovanović rekao je da ovo preduzeće raspolaže sa 2 600 hektara i da organizuje stočarsku i ratarsku proizvodnju.
“Što se tiče ulaganja, imamo potrebe za investiranje u obje grane poljoprivrede. Za stočarstvo nam je neophodna izgradnja farme sa nabavkom novih grla, kao i izgradnja farme za tov priplodnih krmača”, kaže Jovanović.
On je istakao da je ovom dobru, kada je riječ o ratarskoj proizvodnji, neophodan sistem za navodnjavanje da bi se organizovala stabilna proizvodnja, te doradni centar za mješaonicu hrane.
Jovanović je naveo da je PD “Semberija” do sada sve projekte realizovalo na kreditnoj osnovi preko domaćih banaka, a da je današnji sastanak prilika da se sagledaju mogućnosti za stvaranje projekata za dobijanje stranih investicija.
“Ako bismo htjeli proširivati proizvodnju i povećati broj zaposlenih, bilo bi nam potrebno pet do šest miliona KM da to i realizujemo”, istakao je Jovanović.
Direktor Mesne industrije “Leder” iz Bijeljine Milan Lazarević rekao je da njegovo preduzeće do sada nije imalo projekte realizovane stranim investicijama.
On je istakao da je vrijeme da se vidi koliko će EU dati pomoći i za RS koja “treba da postigne njihove uslove i standarde poslovanja da bi im se pridružila”.
“Volio bih da dobijemo neka sredstva, jer osim što bi se njima pomogla naša firma pomogla bi se i poljoprivredna proizvodnja u Semberiji”, naveo je Lazarević.