BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik i predstavnici kompanije “Majkrosoft” potpisali su danas u Banjaluci ugovor o strateškom partnerstvu, koji predstavlja nastavak dosadašnje saradnje.
Dodik je izjavio da Vlada sarađuje sa “Majkrosoftom” već duže vrijeme i da očekuje da će i dalje imati veoma dobru saradnju, jer u ovoj oblasti postoji ogroman prostor za napredovanje u Srpskoj.
“Ugovor o strateškom partnerstvu podrazumijeva da razvijamo konkretne projekte koji će se realizovati u budućnosti u svim segmentima društva i tamo gdje postoji obostran interes”, rekao je Dodik novinarima nakon potpisivanja ugovora.
On je istakao da je potpisivanje ugovora potvrda da RS može i zna da izabere najboljeg partnera za različite oblasti saradnje, navodeći da su obaveze Vlade da zajednički budu kreirani i provedeni projekti, shodno mogućnostima Vlade i kompanije.
“Nastavićemo da radimo sa `Majkrosoftom` na dobrobit RS, uvažavajući kompaniju koja pokazuje interes da sa nama zadrži partnerstvo i u uslovima u kojima smo mi, možda, nepotrebno pokazali sporost ili nerazumijevanje za brzinu koja se očekivala od nas. Ovo je dobar dan za RS”, rekao je Dodik.
Generalni direktor “Majkrosofta” u BiH Lejla Zukić-Krivdić zahvalila je Vladi RS što je prepoznala ovu kompaniju kao strateškog partnera i odlučila obnoviti sporazum o strateškom partnerstvu čime je poslata jasna poruka o kvalitetu saradnje u protekle tri godine i otvoren prostor za još bolju i uspješniju saradnju.
Ona je istakla da je “Majkrosoft” opredijeljen da bude istinski partner Vlade RS i da zajednički rade na razvoju lokalne industrije informacione tehnologije, povećanju kompjuterske pismenosti i zaštiti prava intelektualne svojine.
“Potpisivanjem smo još jednom u `Majkrosoftu` pokazali opredijeljenost za dugogodišnju saradnju sa vladama, akademskim institucijama, privatnim sektorom i da ćemo zajednički raditi na razvoju lokalne ekonomije i korištenjem savremenih tehnologija ostvariti bolju poziciju na globalnom tržištu”, rekla je Lejla Zukić-Krivdić.
Ona je istakla da je Vlada RS prva potpisala ugovor o strateškom partnerstvu sa ”Majkrosoftom” prije tri godine, te da su u tom periodu ovakvi ugovori potpisani i sa Vladom FBiH i Savjetom ministara BiH.
Menadžer Odjeljenja za saradnju sa vladama u regionalnoj kancelariji ”Majkrosofta” za srednju i istočnu Evropu Dejan Cvetković rekao je da je veliko zadovoljstvo što Vlada RS i Srpska posvećuju značajnu pažnju zaštiti intelektualne svojine što je najbolji pokazatelj i signal stranim investitorima da nastave direktne strane investicijama prema RS.
Navodeći da Srpska prednjači u regionu i centralno-istočnoj Evropi, Cvetković je rekao da je zaštita intelektualne svojine jedna od osnovnih stavki nastavka saradnje, a da je sljedeći korak primjena licenci koje su objedinjene ugovorom o strateškom partnerstvu i izgradnja rješenja za Vladu i za javnu upravu, baziranih na majkrosoftovim tehnologijama, radi boljeg života i jednostavnijeg poslovanja kompanija u Srpskoj.
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je opet priča za malu djecu. Vlada promoviše štednju, a potpisuje ugovor sa svjetskim monopolistom.
U normalnim državama se sve više potencira razvoj vlastitih rješenja uz korištenje open source softvera, koji je inicijalno besplatan, uz dodatne troškove obuke i održavanja.
A naša Vlada odriješila kesu.
Ima li neki programer da ovo prokomentariše?
Open source da, ali ne ide to za administraciju i državnu upravu. Tu su potrebne i neke garancije da će sve da radi i slično. Da ne spominjem da je zaposlenima u državnoj službi i windows previše komplikovan, kako bi se tek linuxom služili, mogu samo da zamislim
pitao sam komentar programera, ali to ocito ti nisi 😀
Linux je bolji za državne organe. Ovdje se može vidjeti lista državnih institucija po svijetu koje su prešle na besplatni Linux iz razloga sigurnosti i uštede: http://www.linux.org/info/linux_govt.htm Neke od njih su iz SAD.
A evo šta se dobije kada se u Google ukuca “government switches to linux” – http://www.google.ba/search?q=government+switches+to+linux&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a
Državni i opštinski organi imaju ogroman broj računara, a svaki Majkrosoft operativni sistem košta preko 100KM po računaru, plus dva-tri puta toliko za Majkrosoft Ofis, zavisno od pogodbe.
Iz ovoga vidimo koji je interes Majkrosofta, ali ne znam koji je naš interes za ovo “strateško partnerstvo”.
Pored toga, Majkrosoft operativni sistemi nisu baš pretjerano sigurni, a i ne znamo šta se sve nalazi u njihovom kodu i da li nas i koliko Majkrosoft špijunira. Zato su u Njemačkoj već prije nekoliko godina prešli na Linux.
Pošto smo mi puno siromašniji od Nijemaca i Amera, ne znam zbog čega naša Vlada nije odlučila da postepeno obučava informatičare i zatim potpuno pređe na besplatni i sigurniji Linux i Open Office? Samo to bi nam sačuvalo desetine miliona KM.
Nisam programer, ali koristim linuks i open office. Vi kao da ne znate kako idu javne nabavke kod nas. Raspiše se tender, na koji se jave firme. Koja firma da se javi za instaliranje npr. open officea 3.1.0 u neko ministarstvo, ili čitavu vladu, ili neku opštinu?
Koja firma da se javi na tender da instalira operativni sistem, recimo Ubuntu 9.04 64-bitni u Vladu RS?
Dalje, država na tenderima traži (barem bi trebalo :D) neku garanciju da će sve to lijepo da radi, da neće padati sistem itd. U tu svrhu im se mora priložiti, vjerovatno, poveća garancija, bankarska ili neka druga, to je već nebitno.
A ako očekujete da zaposleni u administraciji sami instaliraju linuks, ili da vlada zaposli nekog dovoljno pametnog da im to odradi, onda stvarno niste svjesni gdje živite.
Radim na mac-u pa nisam upoznat sa tom problematikom:)
@b191
Upravo je to razlog. U vladi sjede ljudi, koji nemaju kapaciet da im padne na pamet da zaposle ekipu programera koja bi im instalirala i servisirala računare sa Linuxom.
Da im daju platu u visini samo 10% od ušteđenog novca, svi bi bili presretni.
Drugi par opanaka je što M$ daje svoje proizvode po bagatelnoj cijeni, a zauzvrat se vlade banana država, ili popularno “zemalja u tranziciji” obavezuju da će smanjiti stopu piraterije za XY procenata u narednih nekoliko godina.
Pa zamisli da svake treće godine za sve računare u RS se kupuje novi Microsoft operativni sistem, pa uz to i Office.
Već sada u RS ima barem 100.000 računara u upotrebi. To je godišnje najmanje 10.000.000KM za Majkrosoft, ako je svaki licenciran.
Ako platiš programera 2.000KM mjesečno, sa doprinosima neka bude recimo 3.000KM (ukupno 36.000KM godišnje), dobijaš za tih 10.000.000KM skoro 300 programera.
Osim računarskog opismenjavanja, od 10.000.000KM dobiješ i 3.300.000KM nazad u vidu doprinosa u državni budžet (bez uračunatg PDV-a na robe koje će ovi programeri da kupe).
U suprotnom, tih 10.000.000KM bi odlepršalo u inostranstvo, u pravcu Majkrosofta.
“Vlada je potpisala novi ugovor o saradnji sa Microsoft-om”.
Koliko košta taj ugovor?
Zbog čega se potpisuje?
Zbog toga što predstavnik Microsofta poznaje nekog u našoj Vladi. Vjerovatno…
Ako bi svake treće godine kupovali novi MS OS i MS Office, ne vidim kako bi to 300 naših programera bili adekvatna “zamjena” tome. Da neće možda oni razviti OS koji je iste vrijednosti kao i Microsoft-ov?
Nikada, ali baš nikada neće biti u potpunosti iskorijenjena piraterija, ali se hoće povećavati broj korisnika, i slažem se da je u vezi s tim opismenjavanje neophodno.
Ali ako u vladinoj agenciji za informatiku pri ministarstvu nauke i tehnologije rade ljudi koji su još uvijek studenti, i to na Apeironu, onda nećemo dalje…
Mogu se napraviti velike uštede od instaliranja Open Office-a i Linux-a u firmama sa velikim brojem računara i sa ne baš edukovanim korisnicima istih, i tu ima mjesta za sve programere i stručnjake.
@Akcionar
Linux nije OS koji naši programeri trebaju izmisliti. On je već tu, gotov. Kao i Majkrosoft. Samo što je besplatan.
———————
Za krajnjeg korisnika nije previše bitno šta se nalazi iza korisničkog interfejsa Linuksa ili Open Ofisa. Imaš sve funkcije koje ti trebaju svaki dan.
300 programera je sasvim dovoljno za početak. A nova uložiti u obuku kadrova i vlastitih resursa.
da.