BEOGRAD, Franšizno poslovanje u Srbiji je slabo razvijeno i nije uređeno zakonom, kaže Marica Vidanović iz Centra za franšizing pri Privrednoj komori Srbije.
Na seminaru o franšizama, juče u PKS-u, Marica Vidanović je objasnila da je taj model poslovanja veoma razvijen u Evropi. To je metod distribucije u kom vlasnik nekog prepoznatljivog brenda daje mogućnost drugima da za određen honorar samostalno posluju pod njegovim imenom i znakom, poštujući obaveze koje preuzimaju potpisivanjem franšiznog ugovora.
„To je kloniranje poslovanja na drugoj lokaciji“, rekla je Marica Vidanović i dodala da je interes davaoca franšize širenje prepoznatljivosti brenda, dok primalac franšize kao nezavisno pravno lice profitira sam za sebe.
Franšiza je prednost u počinjanju posla, ali ne i garancija za uspjeh, rekla je ona i dodala da je druga „mana“ u tome što franšiza ne može biti kupljena na kredit, već samo gotovinom.
Trenutno, najviše uspjeha u oblasti franšizinga u zapadnoj Evropi i Americi ima sektor održavanja.
U Srbiji, neki od davalaca franšiza su Delta Maxi, Joly Travel, Pošta, Comtarde Shop i drugi. Od poznatijih franšiza koje su „došle“ u Srbiju su Costa Cofee, Diner’s Club International, Pizza Hut, Office1Superstores, Afrodite Mode Collection i Fornetti.
Prije godinu dana po principu master franšize, što znači mogućnost dalje prodaje franšize, otvorena je agencija za posredovanje na tržištu nekretnina Century21 Serbia. Vladimir Vučković, menadžer za razvoj mreže te franšize u Srbiji, rekao je da je to formula za vođenje poslovanja na tržištu nekretnina s, kako je rekao, najvećom bazom nekretnina na svijetu.
„Ulaskom u franšiznu mrežu vlasnici agencija samostalno vode posao, ali mogu da napreduju na račun poznatog imena u svijetu i po razrađenom poslovnom sistemu“, zaključio je Vučković.
U okviru kompanije Century21 Real Estate posluje više od 8.800 nezavisnih agencija s više od 145.000 agenata u 70 zemalja.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.