BRISEL, Neuspjeh da se suzbiju uzroci prošlogodišsnje globalne krize na tržištu hrane mogao bi da ima za posljedicu ponavljanje slične situacije već početkom naredne godine, upozorio je specijalni izvještač UN za prehrambenu bezbjednost Olivije de Šuter.
Ekspert UN je izjavio da kreatori svjetske politike nisu ništa učinili da se izbore sa špekulantskim kupovinama prehrambenih sirovina i drugim faktorima koji se okrivljuju što je hrana prošle godine toliko poskupila da je postala nedostupna najsiromašnijim stanovnicima planete, prenosi Rojters.
“Nismo usvojili nikakve značajnije mjere koje bi djelovale na strukturalne uzroke globalne krize hrane”, rekao je de Šuter, napominjući da su svi činioci ostali nepromjenjeni, što će u budućnosti voditi u nove krize.
Prošle godine svjetske cijene hrane povećane su za više od 43 odsto, što je izazvalo gnjev i proteste praćene nasiljem u nekim zemljama u razvoju. U Kamerunu je u takvim protestima ubijeno najmanje 24 ljudi, dok je na Haitiju pala vlada.
Svjetske cijene hrane opale su od tada sa najviših vrijednosti, ali mnogi eksperti ističu da trgovina poljoprivrednim proizvodima pogoršava problem i da nije u interesu ni siromašnih proizvođača, niti potrošača u zemljama u razvoju. Neke grupacije farmera se u takvim uslovima zalažu za veću samodovoljnost u proizvodnji hrane.
De Šuter napominje da je glavni problem što su cijene nafte i hrane još u tjesnoj vezi. “Ništa nije urađeno da se prekine veza između cijena hrane i cijena nafte koje su izrazito kolebljive”, podsjetio je de Šuter, tvrdeći da zbog toga svijet nije zaštićen od budućih kriza na sektoru hrane.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.