NJUJORK, LONDON, Sirova nafta na berzi u Njujorku juče je poskupjela iznad 72 dolara za barel, pošto je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) povećala prognozu svjetske tražnje “tečnog zlata” za 2009. godinu.
Cijena američke lake nafte za terminsku isporuku u julu je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 71 cent, na 72,04 dolara za barel, što je blizu osmomjesečnog maksimuma, dok je evropska brent nafta u isto vrijeme na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupjela za 50 centi, na 71,30 dolara za barel.
IEA je u objavljenom najnovijem mjesečnom izvještaju povećala prognozu globalne tražnje nafte za ovu godinu, prvi put u deset mjeseci, za 120.000 barela na dan, tako da se sada očekuje manji pad nego što je predviđano ranije. Ta agencija, savjetnik na polju energetike 28 razvijenih zemalja svijeta, očekuje da će u 2009. globalna tražnja “tečnog zlata” iznositi 83,3 miliona barela na dan, ili 2,9 odsto manje nego lani, što je najveći pad još od 1981.
Jučerašnje poskupljenje nafte je takođe posljedica pada zaliha u najvećem svjetskom potrošaču tog energenta, Sjedinjenim Državama. Statistička služba američkog Ministarstva energetike (EIA) objavila je sedmični izvještaj koji je pokazao značajan pad zaliha nafte prošle sedmice od 4,4 miliona barela, dok su analitičari očekivali pad od tek 400.000 barela.
Prema podacima iz izvještaja EIA, zalihe benzina su istovremeno smanjene za 1,6 miliona barela, prema očekivanju rasta od 800.000 barela, kao rezultat toga što je tražnja tog goriva u protekle četiri nedjelje porasla 0,4 odsto, obilježavajući početak ljetne sezone kad je potrošnja obično veća.
Zalihe lož-ulja i dizela su prošle sedmice u SAD pale za 300.000 barela, dok su analitičari prognozirali rast od 1,4 miliona barela, pokazao je izvještaj EIA.
Kineska Opšta carinska uprava juče je saopštila da je uvoz nafte u maju porastao 5,5 odsto u odnosu na isti mjesec lani, na drugi najveći nivo u istoriji, što ukazuje na oporavak tražnje u tom, drugom po veličini potrošaču “tečnog zlata”. Američki dolar juče je oslabio u odnosu na korpu drugih valuta, što je doprinijelo poskupljenju sirovina s cijenom izraženom u dolarima, među kojima je i nafta.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.