BANJALUKA, Amasador Japana u BiH Futao Motai rekao je danas da organizovanje Prvog regionalnog japansko-srpskog privrednog foruma u Banjaluci pokazuje volju Vlade Republike Srpske /RS/ da ojača poslovne odnose sa Japanom.
On je pozdravio odluku Vlade RS da kao samostalnog stručnog saradnika u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS angažuje Reni Kanajamu koji, kako je rekao, ima veliko iskustvo u regionu u vezi direktnih stranih investicija.
“Angažovanje Kanajame od Vlade RS i organizovanje samita ukazuje na njenu volju da ojača poslovne odnose sa Japanom”, rekao je Motai na početku foruma u Banjaluci.
On je ocijenio da je u proteklih 14 godina BiH izuzetno mnogo napravila u procesu obnove i oporavka i da je Japan ponosan što je u tome pomogao, ali da su danas poslovni odnosi dvije zemlje, ipak, mnogo manji od očekivanja.
“BiH danas je završila fazu obnove i kreće ka fazi ekonomskog razvoja, ali danas, kao ranije, nema investicija iz Japana,a izvoz u Japan je veoma mali. Poslovni odnosi između dvije zemlje su mnogo manji od očekivanja. BiH ima velike ekonomske potencijale, ali ti odnosi su na takvom nivou”, rekao je Motai.
On je ocijenio da se razlozi kriju u političkoj nestabilnosti u BiH, čije rješenje najviše zavisi od političkih lidera, kao i od činjenice da ekonomski potencijali nisu do sada dobro promovisani, u vezi čega BiH treba više učiniti.
“Ovaj samit je dobra prilika da se promovišu upravo ekonomski potencijali, kao i da se tačno definišu tačke od interesa i važnosti za svakog od učesnika. Zato pozdravljam napor Vlade RS da organizuje ovakav forum”, rekao je Motai.
On je uputio dobrodošlicu predstavnicima japanskih kompanija koje učestvuju u forumu, a posebno japanskoj Asocijalici za međunarodnu saradnju “Džica”.
Na Prvom regionalnom japansko-srpskom forumu, koji organizuje Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, biće predstavljen privredni potencijal RS, prednosti ulaganja, kao i mogućnosti privredne saradnje.
Na Forumu učestvuju predstavnici ministarstva RS, japanske Ambasade u BiH, privrednih asocijacija, kompanija, banaka i korporacija Japana.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I? Kada možemo očekivati investicije iz Japana?
kada budemo radili kao japanci bicemo bogatiji od njih jer imamo vise resursa
Kad nam premijer nauci japanski:)
bio bih zadovoljan i da nauci engleski 🙂
ili kad bi se bar na srpskom izrazavao ljepse i kulturnije 🙂