SARAJEVO, Iako je industrijska proizvodnja u Kantonu Sarajevo u prva četiri mjeseca ove godine imala rast, od četiri strateške grane industrije do pada je došlo u tri – metalskoj, drvnoj i prehrambenoj.
Rast industrijske proizvodnje u prva četiri mjeseca bio je 9,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. Prerađivačka industrija je istovremeno imala rast za 12,5 odsto, ali je njena struktura bila loša.
“Od 20 grana prerađivačke industrije njih devet je ostvarilo rast, a 11 pad. Najveći rast od 117,2 posto imala je proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda, dok je najveći pad zabilježen u proizvodnji namještaja 64,4 posto”, rekla je Mubera Kadrić, direktorica Centra za razvoj poduzetništva Privredne komore Kantona Sarajevo (PK KS).
Istakla je da je aktuelna kriza posebno pogodila građevinske firme, pa je vrijednost građevinskih radova manja za 39,4 odsto, a smanjen je broj angažovanih radnika u inostranstvu za 30 odsto.
“Posebno do izražaja dolazi smanjenje izvođenja velikih investicionih projekata koje treba da finansira država. Situacija nije nimalo ohrabrujuća s obzirom na aktuelnu situaciju u vezi s aranžmanom s Međunarodnim monetarnim fondom”, dodala je Kadrićeva.
Predstavnici PK KS su istakli da ovaj kanton jeste pozitivno poslovao u prošloj godini, ali prvih pet mjeseci ove godine pokazuje da su izvozne aktivnosti došle pod udar recesije.
“Ono što je ključno za KS je da se zadrži investicioni ciklus i da se obezbijede stimulacije izvozno orijentisanoj privredi. Ako ne bude interventnih mjera i ne bude sluha vlasti, ovi pokazatelji biće lošiji i recesija će uzeti danak”, upozorila je Kadrićeva.
Esad Ibišević, direktor Centra za evropske integracije i poslove s inostranstvom PK KS, rekao je da je vanjskotrgovinski deficit KS u prvih pet mjeseci smanjen za 33,5 odsto u odnosu na isti period 2008. i iznosio je 864 miliona KM, ali da je on ostao visok. Dodao je da je obim vanjskotrgovinske razmjene manji za 26,44 odsto i iznosi 1,44 milijarde KM. Istovremeno izvoz je smanjen za 12,50 posto na 287 miliona KM, a uvoz je bio niži za čak 29,25 posto i vrijedio je 1,15 milijardi KM.
Osvrnuvši se na prošlu godinu, kazao je da su privredna društva u KS imala 15,5 milijardi KM prihoda od čega privreda 13,6 milijardi, dok su rashodi bili 15,1 milijardu KM.
“Najveće učešće u prihodu imali su trgovina, prerađivačka industrija i saobraćaj i veze. Neto dobit kantona bila je 680,4 miliona KM, a gubitak 356,7 miliona KM”, dodao je Ibišević.
Broj zaposlenih u martu ove godine porastao je za 2,7 odsto, a prosječna neto plata povećana je za 6,5 odsto u odnosu na decembar prošle godine i iznosila je 971 KM.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.