BANJALUKA , Autoput od Banjaluke do Gradiške/Bosanske Gradiške će biti sigurno završen do proljeća naredne godine, iako će se svim snagama nastojati da se radovi, kao što je i planirano, okončaju do kraja januara, kaže Dušan Topić, direktor Javnog preduzeća “Autoputevi RS”.
“Kako sada stvari stoje kasni se sa ugovorenom dinamikom, ali imamo čitavu građevinsku sezonu pred nama”, ističe Topić, dodajući da će se što više pokušati isforsirati izvođači da se nadoknadi propušteno.
On podsjeća da su glavni razlozi usporavanja radova bili problemi sa eksproprijacijom, ali i nesnalaženje stranih izvođača bez iskustva u našoj zemlji. Izvođači su potvrdili da će intenzivirati radove na dionicama.
Sergej Đukić, glavni inženjer italijanske firme “Vidoni” koja je zadužena za gradnju dijela dionice od 6,72 kilometra, tvrdi da će oni posao sigurno završiti naredne godine.
On nije mogao da potvrdi da će radovi, kao što je ugovorom predviđeno, biti završeni do početka marta zbog problema sa kojima se susreću na terenu, a na koje ne mogu uticati.
Podsjeća da su prošle godine imali veliki zastoj zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa, što ih je sprečavalo da rade punim kapacitetima, dodajući da su ti problemi konačno riješeni.
“Ove godine muku mučimo s vremenom i kišom koja nam ne dozvoljava intenzivniji tempo rada”, govori Đukić.
On objašnjava da se trenutno radi na stabilizaciji podloge autoputa, odnosno zemljanim radovima koje je veoma teško izvoditi na mokrom tlu jer se mašine lako zaglavljuju u blatu.
“Upravo zbog toga varira i broj radnika koji su stalno angažovani na gradnji ove dionice i on se, u zavisnosti od vremenskih uslova, kreće od 20 do 100”, kaže Đukić, napominjući da se na trasi svakodnevno angažuje oko 40 najsavremenijih teških mašina.
Kako bi se dodatno ubrzali radovi “Vidoni” planira da taj broj mašina ubrzo uveća za oko 30 odsto. Đukić naglašava da je ta mehanizacija spremna i da se samo čeka da joj se u Italiji izdaju potrebne carinske deklaracije.
Takođe, uz napomenu da se već sad radi u dvije smjene, “od sedam do sedam”, Đukić navodi da će se radno vrijeme produžiti na 15 časova.
On objašnjava da zemljani radovi predstavljaju oko 80 odsto posla i da je idealno zbog stabilizacije tla da priprema za asfalt prezimi.
Prema njegovoj procjeni, za samo polaganje asfalta, uz povoljne meteorološke uslove, za dionicu koju oni rade je potrebno oko mjesec.
Đukić navodi da veliki problem predstavlja što još nisu napravljeni konačni projekti za izmještanje električnih i telefonskih instalacija.
“Zbog neizmještanja dalekovoda trenutno nismo u mogućnosti da radimo na jednom velikom usjeku”, objašnjava Đukić, dodajući da se trude koliko mogu da izbjegavaju telefonske i stubove za struju.
Marin Zelenika, predstavnik “Konstruktor inženjeringa” iz Splita, koji je takođe angažovan na izgradnji autoputa, ponovio je da su radovi u punom jeku i da nema više problema s imovinskopravnim poslovima.
Mahovljanska petlja
Na tender za izgradnju mahovljanske petlje i nadzor radova do sada se prijavilo više od 20 kompanija iz čitave Evrope, potvrdio je Dušan Topić, direktor “Autoputeva RS”.
On kaže da će projekat koštati oko 40 miliona KM, a očekuje se da će taj projekat kreditirati Evropska banka.
Prema njegovim riječima, taj kredit još nije odobren, ali su veliki izgledi da će biti. Ukoliko sve bude išlo prema planu, dodaje Topić, s izvođačem bi se ugovor mogao potpisati već u septembru.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.