BIJELJINA, Od prodavnica za najsiromašnije stanovnike (SOS) u Republici Srpskoj (RS), bar za sada, nema ništa – ideju ministra trgovine i turizma Predraga Gluhakovića da se do ljeta ove godine u Banjaluci otvori prva prodavnica u kojoj bi najsiromašniji stanovnici mogli da kupe osnovne prehrambene proizvode i sredstva za higijenu po znatno nižim cijenama od uobičajenih u početku su svi su podržali, ali, izgleda, samo deklarativno.
Istina, niko još zvanično ne želi da kaže da se odustaje od tog projekta, ali niko ništa i ne čini da bi on bio realizovan.
Od kada je 30. marta ove godine, u organizaciji Ministarstva trgovine, održan sastanak sa predstavnicima sindikata, privredne komore, trgovaca, proizvođača i drugih učesnika u tom poslu, nije izgleda učinjen ni jedan novi korak.
“Svi izgleda očekuju da mi otvaramo te prodavnice – da bi se u nekim medijima spekulisalo o tome kako je RS – `siromašna `, da ima sve više siromašnih, pa otvara prodavnice u kojim će moći da kupuju samo oni. To nam naravno nije bio cilj i mi se time nećemo baviti. Naša ideja je bila da se sa asocijacijom proizvođača i sa trgovcima dogovorimo da naši građani sa najnižim primanjima dobiju što povoljnije prehrambene proizvode i proizvode za ličnu higijenu” – objasnio je Srni ministar Gluhaković i dodao:
“Osim toga, Vlada Srpske daje subvencije najsiromašnijim stanovnicima za struju. Stvari oko nabavke i prodaje jeftinijih proizvoda treba da riješi lokalna zajednica u saradnji sa proizvođačima, trgovcima, sindikatom, centrima za socijalni rad, privrednom komorom, udruženjima penzionera. Naša ideja je bila da se stvore uslovi za povoljniju kupovinu, a kako će to da izgleda u praksi – o tome oni treba da se usaglase”.
Ipak, do sada ništa konkretno nije dogovoreno. Kao da svi čekaju da im neko precizno kaže šta svako od njih treba da uradi i u kojem roku.
“Mi smo podržali tu ideju, jer bi se u tim prodavnicama prodavali uglavnom domaći proizvodi. Smatramo da bi tu cijene trebalo da budu niže bar za 50 procenata. Ne znam kako će to da funkcioniše, ali – da budem iskren – bojim se da će se teško pronaći rješenja kako bi se izbjegle zloupotrebe i šverc. Nije nam takođe jasno ko će da sufinansira te proizvode koje bismo mi isporučivali u SOS prodavnice”, pita se predsjednik asocijacije proizvodnih preduzeća iz RS Blažo Buljić.
Prema riječima Dragane Šobot, sekretara udruženja za trgovinu u Privrednoj komori RS, oni su prije nekoliko dana Ministarstvu trgovine dostavili spisak od 22 preduzeća iz prehrambenog sektora koja bi za SOS prodavnice mogla da ponude proizvode iz svog asortimana.
I u banjalučkom Centru za socijalni rad sve je izgleda spremno i što se njih tiče SOS prodavnice bi veoma brzo mogle da počnu da rade.
“Spiskovi socijalno ugroženih stanovnika nisu problem. Mi ih već imamo, a sigurna sam da ih imaju i u ostalim centrima u RS. Nas o tome još niko nije kontaktirao niti smo od Ministarstva zdravstva i socijalne zaštite dobili bilo kakvu instrukciju. Neka se ministarstva i ostali dogovore o tome, a mi ćemo veoma brzo dostaviti podatke koje od nas budu tražili” – rekla je za Srnu Sandra Dobrijević, koordinator za razvoj aktivnosti u banjalučkom Centru za socijalni rad.
Oni već odavno imaju podatke, prema kojima u Banjaluci ima 600 korisnika socijalne pomoći, tri hiljade korisnika ima prava na dječiji dodatak i dvije hiljade korisnika prava na tuđu njegu i pomoć, od kojih je, kako rekoše, više od 30 odsto u stanju socijalne potrebe.
Ako neko bude želio da se u gradovima u RS otvore SOS prodavnice ili da se na neki drugi način omogući siromašnim povoljnija kupovina, onda će sigurno morati da zatraži te spiskove, ali i spiskove od ostalih institucija koje imaju podatke o najsiromašnijim stanovnicima u Srpskoj.
Kako sada stvari stoje, stanovnicima RS sa najnižim primanjima do tada ne preostaje ništa drugo nego da svakodnevno posjećuju prodavnice ili da tragom reklamnih poruka u medijima potraže nešto za sebe na vikend akcijama i rasprodajama. Srna