DOHA, Globalna potrošnja gasa je prošle godine porasla 2,5 odsto, što je ispod desetogodišnjeg prosjeka, saopšteno u godišnjem izvještaju British Petroleuma, publikovanog juče u Dohi.
Potrošnja prirodnog gasa u SAD porasla je 0,6 procenata. Rast potrošnje iznad prosjeka registrovan je samo u regionu Srednjeg istoka, zbog jake domaće tražnje. Potrošnja gasa je najviše porasla u Kini, 15,8 procenata. Udio globalne potrošnje gasa u korišćenju primarne energije je 24,2 odsto. Udio gasa u primarnoj energetskoj potrošnji Velike Britanije je 39,9 procenata, znatno više od globalnog proseka, 24,1 odsto.
Globalna proizvodnja prirodnog gasa podignuta je 3,8 procenata, više od desetogodišnjeg globalnog trenda od tri odsto. U SAD, proizvodnja je bila veća 7,5 odsto, 10 puta više od desetogodišnjeg prosjeka, dok se na drugom mjestu našao Katar. Pad proizvodnje prirodnog gasa u Velikoj Britaniji i Nemačkoj više je nego balansiran povećanjem proizvodnje u Danskoj, Hilandiji i Norveškoj.
Od energetskih resursa najveći rast potrošnje pokazuje na globalnom nivou ugalj iako je stopa rasta prošle godine, 3,1 odsto, bila manja od desetogodišnjeg trenda. S rastom od 6,8 odsto i udjelom u globalnom rastu tražnje od 85 procenata Kina učestvuje s 43 procenta u globalnoj tražnji uglja. Bez Kine rast svjetske tražnje je bio 0,6 odsto.
Za toliko je pala globalna potrošnja nafte, što je prvi pad od 1993. i najveći u posljednjih 27 godina. Pad tražnje nafte je u zemljama OECD-a dostigao dnevnih 1,5 miliona barela. U pitanju je već treća uzastopna godina opadanja tražnje među najrazvijenijima. Registruje se, međutim, i usporeniji rast tražnje u zemljama u razvoju, prošle godine 1,1 miliona dnevnih barela. Prosječno povećanje proizvodnje nafte u svijetu je bilo 0,4 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.