BIJELJINA, Komisija za koncesije Vlade Republike Srpske (RS) dostavila je dopis opštini Bijeljina u kome traži da bijeljinska firma “Geoterm” u narednih petnaestak dana sklopi ugovor sa Ministrstvom industrije, energetike i rudarstva RS o istražnim radovima, odnosno, o koncesiji za grijanje grada – rekao je predsjednik SO Bijeljina Dragan Đurđević.
“Očekujemo da kraja mjeseca ovaj posao bude završen i da ugovor između bijeljinske firme `Geoterm` i Ministarstva bude i sklopljen”, izjavio je Đurđević.
Opština Bijeljina je prošle godine sa danskom kompanijom “Den konsultpartners aps” potpisala ugovor o formiranju preduzeća “Geoterm” s ciljem eksploatacije i distribucije geotermalne energije za potrebe zagrijavanja stambenih jedinica.
Ugovor je potpisan na 30 godina, a cjelokupna imovina će preći u vlasništvo lokalne uprave. Vrijednost projekta je 55 miliona evra.
Danci su prvu grijnu sezonu planirali za 2009/2010. godinu, te će nakon potpisivanja ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalne energije krenuti u intenzivnije poslove. U novoformiranom preduzeću “Geoterm” danska kompanija učestvuje sa 80, a opština Bijeljina sa 20 odsto kapitala.
Planirano je da na početku budu zagrijavane samo zgrade priključene na Gradsku toplanu, a očekuje se da će u roku od pet godina biti obuhvaćeno 85 odsto stambenih jedinica u gradu, odnosno 800 hiljada kvadrata.
U narednih pet do osam godina planirano je da u Bijeljini bude urađeno pet do šest bušotina geotermalnih voda, a prva lokacija nalazi se na 300 metara od Gradske toplane i ovo je ujedno najznačajniji i najskuplji projekat opštine Bijeljina.
Ulaganja od oko 50 miliona evra su velika, ali veliki priliv sredstava očekuje se od “naplate” smanjenja ispuštanja otrovnih gasova u atmosferu. Prema Kjoto protokolu, svaka država ima pravo na određenu i ograničenu kvotu ispuštanja gasova koji doprinose globalnom zagrijavanju, a ukoliko količina gasova bude smanjenja ispod granične kvote, može tu razliku da prodaje na tržištu.
Prema zvaničnim mjerenjima tokom zime, zbog zagrijavanja domaćinstava na ugalj, u Bijeljini dolazi do ogromne koncentracije ugljen-dioksida, što bi se zagrijavanjem putem geotermalnih voda potpuno eliminisalo. Tu razliku bi u narednih desetak godina Bijeljina mogla da proda zapadnim kompanijama.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da gotovo cijela Semberija leži na geotermalnim vodama, koje na dubinama od 1 500 metara i više imaju temperaturu oko 95 stepeni. Hidrogeotermalni sistemi Mačve i Semberije su među najboljim sistemima tog tipa u Evropi.
Geotermalni resursi Semberije otkriveni su 1957. godine poslije izrade istražne bušotine u Dvorovima kada je došlo do erupcije termalne vode sa temperaturom od 75 stepeni. Nakon toga izbušene su još četiri duboke bušotine (Bijeljina, Dvorovi Dvorovi -1, Popovi, Ostojićevo).
Na području opštine Bijeljina postoje četiri vrste geotermalnih resursa – termalne vode u krednim i trijaskim krečnjacima sa temperaturom do 140 stepeni, termalne vode u neogenim sedimentima, tj. u pjeskovito-šljunkovitim kolektorima sa temperaturom do 40 stepeni, geotermalna energija u izdanskim “hladnim” vodama u aluvijalnom nanosu rijeke Drine i geotermalna energija u suvim stijenama – hidrološkim izolatorima. Srna