ZAGREB, Ekonomski analitičar Bečkog instituta za međunarodne odnose Vladimir Gligorov je izjavio kako Hrvatska ne bi trebala bježati od Međunarodnog monetarnog fonda jer aranžman s fondom ipak u Europi donosi veći rejting.
“Ne vidim koje su prednosti odustajanja od aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom. Ako je Vlada spremna učiniti ono što bi MMF od nje tražio, nije jasno zašto tehnička i finansijska pomoć nije poželjna. Pogotovo kada se uzme u obzir činjenica da se finansijskim programom s fondom otvara i pristup fondovima za makroekonomsku podršku Evropske unije”, kazao je Gligorov, a prenosi Vecernji.hr.
Gligorov se takođe osvrnuo na teze o devalvaciji i deprecijaciji kune. “Uopšteno govoreći, zemlje s fleksibilnim kursevima prolaze bolje od onih s fiksnim. Takođe, oslonimo li se na iskustvo, oporavak obično ide preko rasta izvoza, a to je lakše onim zemljama čiji je tečaj deprecirao”.
Na novinarsko pitanje da li je zadiranje u prihodovnu stranu proračuna bilo jedino moguće rješenje u ovoj situaciji Gligorov je odgovorio da ako se smanjuju privatna potrošnja i investicije, onda bi i istodobno smanjenje javne potrošnje značajno produbilo recesiju.
“Kada je pak o javnoj potrošnji riječ, bolje je održati ili povećati investicije, a ne prije svega tekuću potrošnju, ali to nije politički jednostavno izvesti“, rekao je stručnjak Bečkog instituta te dodao da je teško donijeti odluku o znatnijem kresanju javne potrošnje ako je vlada slaba ili su izbori, u ovom slučaju mogući prijevremeni, na vidiku. Poslovni.hr