NIŠ, Štrajkački odbor i rukovodstvo “Niteksa” postigli su dogovor o isplati zaostalih zarada, koje će biti isplaćene do kraja nastupajuće sedmice, rekao je danas direktor te fabrike tekstilnih proizvoda Milan Kljajić.
Po isplati tri zaostale zarade iz 2008. godine radnici će, kako je predviđeno sporazumom, prekinutu štrajk, napomenuo je Kljajiću izjavi za Tanjug.
Zarada radnika za avgust prošle godine je obračunata, a za septembar i oktobar 2008. godine biće svim radnicima isplaćeno po 15.000 dinara, kazao je Kljajić.
Sa predstavnicima radnika rukovodstvo će nastaviti rad na konačnom obračunu zarade za svakog zaposlenog pojedinačno, koje će potrajati i tokom septembra, naveo je Kljajić i dodao da će radnicima biti izmireno dugovanje djela regresa za godišnji odmor za prošlu godinu, a da će se o regresu za tekuću razgovarati.
“Niteks” bi u naredna dva mjeseca radio za domaće tržište i zalihe, jer je tokom devetomjesečnog štrajka fabrika ostala bez gotovih proizvoda.
“Sa fabrikom su zbog štrajka i neispunjavanja obaveza raskinuti svi ranije zaključeni ugovori vrijedni oko 60 miliona dinara”, naveo je Kljaić.
Prema njegovim riječima,”Niteks” će u narednim mjesecima pokušati da obnovi ugovore o namjenskoj proizvodnji.
Kljajić vjeruje da će fabrika ubrzo povratiti povjerenje svojih ranijih poslovnih partnera i zauzeti mjesto na tržištu na kome je bila prije štrajka.
Radnici su, stupajući u štrajk novembra prošle godine, tražili isplatu zaostalih zarada, regresa i punu upošljenost kapaciteta.
Sredinom januara 2009. godine sa poslovodstvom je postignut sporazum, a o postignutoj dinamici isplate zarada i drugim tačkama sporazuma radnici su se izjasnili na referendumu.
Kako dinamika isplate zarada nije poštovana, štrajk je obnovljen krajem februara i od tada nije prekidan.
Radnici niške fabrike najprije su štrajkovali u krugu fabrike, a onda su započeli protestne šetnje ulicama Niša.
Poslije incidenta u sjedištu Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata u Nišu, koji je prihvatio sporazum sa poslovodstvom, a protiv koga su bili članovi Samostalnog sindikata, radnici su se vratili u fabriku, ali nisu dozvoljavali rukovodstvu fabrike ulazak u poslovne prostorije.
Radnici su od Agencije za privatizaciju takođe tražili da se izjasni da li je većinski vlasnik fabrike, beogradskla firma “Irva investicije”, ispunila svoje obaveze iz kuporodajnog ugovora, tražeći da privatizacija fabrike bude poništena.
Fabrika, u kojoj je zaposleno oko 700 radnika, privatizovana je 2006. godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.