BEOGRAD, Poslije povećanja broja akcija Naftne industrije Srbije /NIS/ za 20 puta, građani Srbije koji su ostvarili pravo na besplatne akcije, dobiće po pet akcija ukupne vrijednosti od svega 25 evra, javila je Radio-televizija Srbije.
Naftna industrija Srbije povećala je broj akcija za 20 puta, na 163 miliona, da bi se lakše podijelile građanima i zaposlenima.
To je njihovu nominalnu vrijednost od 10.000 dinara umanjilo na 500 dinara po akciji.
Stručnjaci kažu da će svaki od pet miliona prijavljenih građana dobiti po pet besplatnih akcija, a to koliko sada vrijede podudara se sa kupoprodajnom cijenom NIS-a i zakonski predviđenom podjelom.
Sindikat NIS-a ne očekuje da će usitnjavanje umanjiti vrednost akcija koje će dobiti radnici.
“Mi dobijamo 200 evra po godini staža i ovo usitnjavanje i umanjenje nominalne vrednosti ne menja tu zakonsu obavezu”, rekao je predsednik Sindikata NIS-a Goran Takić.
Većinski vlasnik ruski “Gaspromnjeft” najkasnije do januara 2011. godine trebalo bi da objavi ponudu za preuzimanje akcija koje građani dobijaju i to po cijeni ne nižoj od nominalne, odnosno 500 dinara.
Koliko će zaista građani da zarade na tim akcijama, odrediće berza, kažu berzanski brokeri.
Glavni broker “Sinteza invest grupe” Nenad Gujaničić rekao je da od poslovanja same kompanije, eventualnog pooštravanja korporativnih principa upravljanja i isplate dividendi u budućnosti zavisi da li će vrijednost biti veća.
Građani Srbije, koji nisu dobili akcije tokom privatizacije raznih preduzeća u Srbiji, trebalo bi da, prema ranijim najavama ministra ekonomije Mlađana Dinkića, od privatizacije NIS-a i predstojećih privatizacija Elektroprivrede Srbije, “JAT Ervejza”, “Telekoma”, Aerodroma “Beograd” i “Galenike” dobiju akcija ukupne vrijednosti hiljadu evra.
Iz Ministarstva ekonomije, u međuvremenu je najavljeno da će podijeliti besplatne akcije i još nekoliko kompanija, poput Komercijalne banke i da bi građani te akcije mogli da dobiju i prije privatizacije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
strani vlasnik svakako ima interes da izvuce dobit.
to moze uraditi ili putem transfernih cijena i povezanih firmi, ili putem dividendi.
ukoliko ove firme o kojima je rijec u tekstu budu isplacivale dividende (ili bar neke od njih), beogradska berza ce da procvjeta.