BANJALUKA , U prvoj polovini ove godine registrovano je 912 falsifikata kovanica od pet konvertibilnih maraka, rekli su u Centralnoj banci BiH.
Dodali su da je u posljednje vrijeme u BiH povećan broj falsifikata kovanog novca u apoenima od pet KM.
U to se uvjerio i Banjolučanin Jovan Popović kome je u kafiću vraćena takva kovanica.
– Kada sam htio da platim račun u prodavnici, radnica mi je rekla da je moj novac falsifikovan i pokazala mi kovanicu od pet konvertibilnih maraka, koja je bila svjetlija i laganija – rekao je Popović i dodao da tu kovanicu nije mogao da vrati u kafić gdje ju je dobio kao ostatak novca.
U CBBiH kažu da u ovakvim slučajevima stanovnici jedino mogu da zahtijevaju zamjenu ili odštetu od onog od koga su taj novac dobili, ali ako dokažu da su upravo na tom mjestu dobili falsifikovanu novčanicu.
U prvih šest mjeseci ove godine registrovano je ukupno 1.588 falsifikovanih novčanica konvertibilne marke i 1.908 komada kovanica. Najviše su falsifikovane novčanice u apoenima od 20 KM (640 komada), potom apoena 50 KM (448 komada) i apoena deset KM (312 komada).
Kada su u pitanju kovanice od pet KM, u Centralnoj banci ističu da je riječ o loše izrađenom falsifikatu koji se može lako uočiti.
– Falsifikovani kovani novac od pet KM izraženijeg je sjaja u odnosu na originalni kovani novac ovog apoena, a boja središnjeg dijela koji je na originalnom kovanom novcu zlatne boje, brzo otpada. Na falsifikatu su, takođe broj pet na licu i motiv goluba na naličju više ispupčeni i izraženi nego na originalnim kovanicama – objasnili su u ovoj banci i naglasili da je kod falsifikata površina broja pet glatka, dok se kod autentične kovanice na ovoj površini nalazi sitna tekstura. Falsifikovani novac ima i manju težinu u odnosu na originalni.
U 2008. godini registrovana je 4.581 falsifikovana novčanica i kovanica konvertibilne marke.
– Što se tiče drugih valuta, u prošloj godini registrovano je 1.012 komada falsifikovanih novčanica evra, te 215 novčanica američkog dolara – kažu u CBBiH.
Novčanica
Papir za novčanice je specifičan i može se na dodir razlikovati od običnog papira. U sam papir su ugrađena dva zaštitna elementa koji se mogu vidjeti ako se novčanica posmatra prema izvoru svjetlosti, a to je vodeni znak (inicijali CBBH) i zaštitna nit. Osim toga veći apoeni, 20, 50, 100 i 200 KM, kao i novo izdanje novčanice od deset KM, imaju reljefnu štampu koja se može osjetiti pod prstima.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.