BEOGRAD, Regionalne privredne komore i privrednici ocijenili su danas, poslije postignutog dogovora MMF-a i Vlade Srbije, da bi država trebalo što prije, zajedno sa privrednicima, da kreira konkretne mjere kojima će se rasteretiri domaća privreda i oživjeti proizvodnja.
U reagovanju na današnju zajedničku konferenciju za novinare predstavnika MMF-a i Vlade, predsjednik Privredne komore Vojvodine Nikola Stojšić je ocijenio da država mora mnogo više i temeljnije da radi na smanjivanju javne potrošnje, kako bi se stvorili uslovi za privlačenje investicija i podsticanje privrednih aktivnosti.
Napomenuvši da je ekonomska kriza u našoj zemlji počela znatno prije svjetske, koja je samo pojačala naše probleme, Stojšić je istakao da zato moramo svi uložiti mnogo veće napore kako bi ublažili njene posljedice i počeli oporavak.
Komorski sistem, odnosno relevatni privrednici trebalo bi da budu uključeni u izradu suštinskih mjera naše države da bismo što efikasnije oživjeli proizvodnju, jer su nam problemi i ciljevi zajednički, rekao je Stojšić.
Predsjednik Regionalne privredne komore u Nišu i generalni direktor Mašinske industrije Pera Milovanović ocijenio je da je najveći problem Srbije prevelika javna potrošnja i skup državni aparat.
“Ne treba MMF da nas upozorava na to, mi smo to morali da uradimo, ali ako već nismo, moramo to da uradimo odmah i smanjimo tekuću potrošnju”, kazao je Milovanović.
Prema njegovoj ocjeni, racionalizacija skupe državne uprave ne smije se više odlagati i sa smanjenjem tekuće potrošnje mora se obezbjediti prostor za veće investiranje.
“Dobro je što neće doći do novih poreskih opterećenja, ali se ne može trošiti ono čega nema”, kazao je Milovanović, napominjući da na preduzimanje mjera za smanjenje javne potrošnje ne mora niko da nas tjera, to moramo da uradimo sami.
Direktor i vlasnik preduzeća za proizvodnju specijalnih električnih peći “Elektron” iz Banje Koviljače Živojin Rogojević ocenio je da će najavljeno smanjivanje javne potrošnje i reforma javnog sektora doprinijeti većoj dinamici privrede Srbije, dugoročno posmatrano.
Prema njegovoj ocjeni, dogovor vlade i MMF-a o budžetu i fiskalnoj politici za 2009. godinu, s obzirom na svjetsku ekonomsku krizu, ima veliki značaj za privredu Srbije budući da se utvrđenim aranžmanom isključuje mogućnost dodatnog opterećenja povećanjem poreza na dodatu vrednost (PDV).
“Postignuta saglasnost da se ne poveća PDV sadrži praktične elemente – preduzeća neće biti izložena povećanim troškovima, a ima i psihološko dejstvo budući da će sada opuštenije moći da se bave pitanjima što uspješnijeg poslovanja u uslovima svjetske krize”, rekao je Rogojević.
Značajno je i najavljeno planiranje smanjivanja javne potrošnje i otpočinjanje reformi penzionog, zdravstvenog i obrazovnog sistema što će, posmatrano dugoročno, doprinijeti povećanoj dinamici aktivnosti privrede Srbije, smatra on. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.