MOSKVA, Rusija je u prvom polugodištu 2009. imala visok budžetski deficit od 721,7 milijardi rubalja (22,74 milijarde dolara), objavljeno je danas u Moskvi.
Podaci državne statističke službe – Rostat – pokazuju da je u ruski federalni budžet tokom prvog polugodišta prikupljeno sredstava u vrednosti 3,172 biliona rubalja, ili preračunato bezmalo sto milijardi dolara, što je 29 odsto zakonom utvrđene sume za cijelu 2009. godinu.
Budžetski rashodi su istovremeno iznosili 3,893 milijarde rubalja, odnosno, 39,8 procenata od predviđenih godišnjih troškova federalnog budžeta.
Za servisiranje ruskog državnog duga u periodu januar-jun utrošeno je, prema podacima Rostata, 86,4 milijarde rubalja (2,7 milijardi dolara), a udio tih izdataka u ukupnom obimu rashoda federalnog budžeta iznosio je 2,2 odsto.
Rusija je u prethodnih osam godina imala stalno budžetski suficit, ali se državna kasa naglo ispraznila jesenas, nakon što su cijene sirovine nafte, glavnog ruskog izvoznog proizvoda, na svjetskom tržištu drastično pale.
Analitičari navode da je Rusija tokom proteklog konjunkturnog perioda izvozom nafte pribavljala oko četvrtinu godišnje devizne zarade i da je isporukom prirodnog gasa “namicala” još 15 procenata od ukupnog priliva deviza.
Pojeftinjenje nafte, potkraj prošle i početkom ove godine, za oko 75 odsto u odnosu na rekordne cijene beležene u julu 2008., a kasnije i osjetan pad cijena gasa, izazvalo je drastično smanjenje ruskog deviznog priliva koji se takođe umanjio i usled nižih cijena strateški važnih metala i još nekih izvoznih proizvoda.
Vlada ruskog premijera Vladimira Putina je do sada budžetski deficit finansirala iz ranije prikupljenog državnog Rezervnog fonda, ali nezavisni ekonomisti upozoravaju da bi taj izvor, ukoliko sadašnja globalna ekonomska kriza duže potraje, mogao da presuši u toku naredne dvije godine.
Ruski vladini zvaničnici smatraju, međutim, da se taj nepovoljni scenario neće dogoditi i predviđaju stabilizaciju budžetskih prihoda i rashoda već u toku iduće godine, u skladu sa rastućim cijenama nafte i drugih sirovina na svjetskom tržištu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.