LONDON, Finansijski zvaničnici Grupe 20 privredno najznačajnijih država svijeta počeli su juče dvodnevni sastanak u Londonu kako bi naglasili privrženost naporima ka podsticanju svjetske ekonomije – uprkos razlikama u vezi s tim kada treba prekinuti dotoke stimulativnih subvencija u skladu sa sve brojnijim znacima oporavka.
Ministri finansija i šefovi centralnih banaka pokušaće da usklade planove za prestanak ulivanja hiljada milijardi dolara pomoći u finansijski i realni sektor. Takođe će razgovarati o daljim finansijskim reformama, kao što je prijedlog SAD o međunarodnom sporazumu koji bi nalagao povećanje kapitalnih rezervi banaka.
Manje je vjerovatno da će biti postignut sporazum o evropskom prijedlogu da se obuzdaju bonusi bankarima jer se tome protive SAD i Velika Britanija. Uoči sastanka u Londonu sedam evropskih ministara finansija saopštilo je da isplata velikih bankarskih bonusa predstavlja opasnu provokaciju u vrijeme brzog rasta nezaposlenosti. Oni su pozvali na uvođenje oštrijih ograničenja za bankarske bonuse, uz ocjenu da su u nekim slučajevima isplate bile “neodgovarajuće, cinične i neprihvatljive”. Ministri finansija Švedske, Holandije, Luksemburga, Francuske, Španije, Njemačke i Italije apelovali su na kolege iz G20 da podrže njihov zahtjev za uvođenjem striktne politike o kompenzacijama.
Predstavnici G20, koja daje 80 procenata svjetskog ekonomskog proizvoda, sastaju se uporedo s porastom pokazatelja o izlasku iz krize. Japan, Njemačka, Francuska i Australija bilježe privredni rast u drugom kvartalu, a očekuje se da će im se Velika Britanija pridružiti u trećem.
Šef Evropske centralne banke Žan-Klod Triše izrazio je optimizam u pogledu globalnog ekonomskog rasta, ali je upozorio da oporavak neće biti lak.
“Postoje sve jači znaci stabilizacije ekonomskih aktivnosti u evrozoni i ostalim dijelovima svijeta”, rekao je Triše i dodao da bi evrozona mogla da ostvari ekonomski rast prije sredine 2010. godine, kako je dosad procjenjivano.
Naglasio je da još nije vrijeme da centralne banke razmišljaju o ukidanju podsticajnih mjera za ekonomije svojih zemalja.
Izlazna strategija
Generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Štros-Kan pozvao je vlade svjetskih zemalja da osmisle jasne strategije za izlazak iz krize da ne bi zakočile privredni rast.
“Ukoliko ne uspiju da pojasne i definišu planove, postoji rizik da će narušiti povjerenje i zakočiti sam proces oporavka privrede”, kazao je on.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.