LONDON, Ministri finansija i centralni bankari grupe 20 industrijski razvijenih zemalja /G20/ obavezali su se danas da će zadržati pakete ekonomske pomoći dok se ne osigura potpuni oporavak usljed globalne krize, ali nisu postigli dogovor o postavljaju limita na plate bankarima.
Članovi G20 dogovorili su da fiskalna i monetarna politika ostane proširena dok se ne osigura oporovak od najgore finansijske krize od Drugog svjetskog rata, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je dostavljeno Rojtersu.
Globalna ekonomska situacija je sada daleko bolja od one od posljednjeg sastanka lidera u aprilu, ali su zakonodavci zabrinuti zbog mogućeg usporovanja oporavka ukoliko se prebrzo ukine pomoć.
“Nastavićemo da odlučno primjenjujemo naše mjere neophodne finansijske podrške, proširenja monetarne i fiskalne politike u skladu sa stabilnošću cijena i dugoročne fiskalne održivosti dok se ne osigura čvrst oporavak”, navodi se u saopštenju.
Sa političarima koji traža krivca za recesiju retorika uoči sastanka G20 u Londonu bila je usmjerena protiv bankara i njihovih rasipnih višemilionskih dolarskih bonusa.
Ministri se ipak nisu mogli složiti o limitiranju bonusa što su tražile neke zemlje i humanitarne organizacije. Umjesto toga oni su saglasni da stvore globalnu strukturu koja će uvesti oštriju kontrolu plaćanja u finansijskim institucijama kako bi obeshrabrili bankare od riskantnih poteza koji su i doveli do krize u avgustu 2007.
Mjere kontrole uključuju odgađanje isplate bonusa u određeno vrijeme i povraćaj novca u slučaju da stvari krenu loše.
Kao kompromisno rješenje dogovoreno je da se Odbor za finansijsku stabilnost, globalni regulatorni savjet koji predvodi šef Italijanske banke Mario Dragi, bavi od sada limitarenjem isplata.
“Plate i bonusi ne mogu nagraditi neuspjeh ili ohrabriti rizikovanje”, rekao je na početku samita britanski premijer Gordon Braun, dodajući da je to uvrijedljivo za poreske obveznike čijim novcem su mnoge banke spašene od potpunog kolapsa.
U saopštenju se takođe ističe da zemlje rastuće privrede kao što su Indija i Kina treba da imaju veće pravo glasa u MMF i Svjetskoj banci, ali se ne nudi formula kako to postići, osim da će glas ovih zemalja značajno porasti u globalnoj ekonomiji i da se očekuje suštinski napredak po ovom pitanju na samitu svjetskih lidera u Picburgu kasnije ovog mjeseca.
Grupa BRIC koja okuplja Kinu, Indiju, Rusiju i Brazil, postavila je u petak konkretne ciljeve u vezi sa aktivnostima unutar MMF i Svjetske banke.
Ministri finansija u Londonu takođe nisu odgovorili na prijedlog SAD za povećanja kapitala banaka kako bi spriječili povratak krize, koja je dovela do kolapsa nekih od najvećih banaka na svijetu.
Iako se zemlje G20 slažu da je bankama potrebno više novca kao rezerva da se ublaže gubici nije jasno koliko je to novca i kojim sistemom računanja se do toga dolazi.