BEOGRAD, Krajem juna spoljni dug Srbije povećan je za 2,4 odsto u odnosu na maj, dostigao je 30,67 milijardi dolara i bio je za 2,8 puta veći nego 2000. godine.
Stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja IZIT navode da je ukupan dug javnog sektora porastao sa 8,8 milijardi dolara u 2000. na 10,24 milijarde krajem juna ove godine, dok je zaduživanje privatnih preduzeća daleko više poraslo – sa 2,03 milijarde na 20,43 milijardi dolara.
Prema riječima direktora IZITA Miloja Kanjevca, očigledno je da je osnova tranzicije bila prekomjerno zaduživanje i neproduktivno trošenje finansijskih sredstava, uz “kazino privatizaciju” koja je pogodovala krupnom kapitalu i stvaranju monopolsko-kartelskih grupa.
Zbog prevelike potrošnje, koju je podsticala država i upropašćene ekonomije, Srbija se sada usred ekonomske krize dodatno i još intenzivnije zadužuje i kod međunarodnih finansijskih institucija i kod drugih država.
Kanjevac je rekao da se na taj način ponovo stvara privid makroekonomske stabilnosti, koja svakog trenutka može da se sruši, ako se ne napravi temeljni zaokret u vođenju ekonomske politike.
On je upozorio da će “stend baj” aranžman sa MMF-om biti kontraproduktivan ako vlada ne krene u ozbiljnu transformaciju cijelog javnog sektora i ne počne da sprovodi strategiju izvoza, koja će se bazirati na aktivnom lobiranju države za domaće preduzetnike na novim tržištima. B92