BRISEL, Evropski proizvođači energije pomoću vjetra traže ulaganje od više milijardi evra za postavljanje vjetrenjača u moru, koje bi mogle znatno da pomognu Evropskoj uniji da pokrije svoje rastuće potrebe za energijom.
Evropska unija planira da do 2020. proizvodi petinu svoje ukupne energije iz obnovljivih izvora da bi smanjila zavisnost od uvoza nafte i gasa i smanjila emisiju gasova koji stvaraju efekat staklene bašte.
“U okviru tog plana oko 16 odsto ukupne energije ili trećina ukupne struje EU, bi do 2020. godine, mogla da se proizvede od vjetra”, saopštila je Evropska asocijacija za proizvodnju energije od vjetra (EWEA).
Proizvođači navode da uspjeh ovog plana zavisi od toga da li će vlade uložiti dodatni napor da u narednih 20 godina razviju parkove turbina na vjetar u moru. Ovaj način proizvodnje struje mogao bi da zamijeni pogone koji rade na ugalj i da pomogne da se pokriju sve veće evropske potrebe za energijom.
Prema procjeni EWEA biće potrebno oko 57 milijardi evra da se razviju pogoni na vjetar u moru. Toj industriji će biti potrebne veće i snažnije vjetrenjače, koje su postavljene na morskom dnu i koje treba da proizvode trećinu više energije nego stanice na vjetar postavljene na kopnu. Prema istoj računici, dodatnih 20 do 30 milijardi evra biće potrebno da bi se uspostavile veze za prenos struje na kopno i da se povežu sa strujnim mrežama pojedinačnih evropskih zemalja.
Direktor EWEA Kristijan Kjaer upozorio je da su potencijalnim investitorima u ove projekte potrebni čvrsti signali vlada zemalja EU da bi podstakli ovu industriju u povoju. On je rekao da su finansijeri spremni da ulože novac u taj sektor, ali da žele da dobiju uvjeravanja da će generatori struje na vjetar u moru dobiti potrebne konekcije i podršku koja im je potrebna da bi snabdijevali električnu mrežu.
Proizvdnja struje na vjetar u moru je skupa i može po cijeni da konkuriše fosilnim gorivima samo kada nafta dostigne rekordno visoke cijene kao što je bilo u julu kada je koštala 147 dolara po barelu. U odbranu te visoke cijene Kjaer je rekao da je ona fiksna i da nema fluktuacija kao u slučaju cijena uglja ili gasa. Kjaer je, takođe, pozvao zemlje EU da počnu da ostvaruju obećanja da će razviti jedinstvenu električnu mrežu koja bi zamijenila sadašnje rascjepkane nacionalne energetske sisteme.
Njemačka već kreće s ulaganjem
Njemačka vlada namjerava da finansira izgradnju 40 postrojenja za korišćenje energije vjetra na otvorenom moru iz kojih treba da se obezbijedi snabdijevanje strujom za 12 miliona domaćinstava, najavio je juče ministar za saobraćaj i izgradnju Volfgang Tifenze.
On je rekao da će savezna vlada odgovarajuću odluku donijeti još u ovom mandatu, dakle prije saveznih parlamentarnih izbora 27. septembra. Prema njegovim navodima, već je zatražena dozvola za gradnju 40 off-shore postrojenja koja će imati oko 2.500 vjetrenjača u Sjevernom i Baltičkom moru čime bi bilo otvoreno i najmanje 30.000 novih radnih mjesta u industriji.
Ukupna snaga novih vjetrenjača iznosiće više od 12.000 megavati, čime će se Njemačka znatno približiti postavljenom cilju da do 2030. godine oko 25.000 megavati struje obezbjeđuje iz off-shore postrojenja na energiju vjetra.