BANJALUKA, Elektroprenos BiH će u nedostatku dogovora o prioritetima invesitiranja u elektroenergetske kapacitete, u zemlji koja ima dva centra odlučivanja i interesa, odnosno Sarajevo i Banju Luku, teško održati svoje postojanje, rekao je Dušan Vrhovac, predsjednik Sindikata udruženih radnika energetike.
Vlada RS razmatraće danas problematiku u Elektroprenosu BiH, nakon čega će biti održan sastanak s predstavnicima RS u zajedničkim institucijama BiH u vezi s novonastalom problematikom, otkad je Rafi Gregorijan, supervizor za Brčko, donio nalog kojim je regulisao vlasništvo nad imovinom Elektroprenosa BiH u Brčkom.
Vrhovac kaže da je i prilikom osnivanja ove kompanije upozoravao na njenu neodrživost, rekavši da je između ostalog nedopustivo ignorisanje potreba banjolučkog regiona za izgradnjom neophodnog 400 kilovoltnog dalekovoda prema Evropi.
– Prava malih akcionara, kada je u pitanju imovina Elektroprenosa BiH, jesu zanemarena. Mnogi akcionari imali su dio vlasništva nad imovinom, koja je sada navodno u vlasništvu Elektroprenosa BiH. Pokušaj stvaranja jedinstvene kompanije nije uspio. Da su poštovani principi autonomije entiteta u oblasti elektroprenosa, naročito po pitanjima odlučivanja, razvoja i investicija, moglo je doći do uspjeha – rekao je Vrhovac.
On kaže da se u oblasti prenosa električne energije u posljednjih nekoliko godina sve lomilo preko koljena.
– Zakon o elektroprenosu odavno je trebao biti izmijenjen, jer je očigledno i bez svake sumnje da on u ovakvoj formi ne može zaživjeti u praksi. Van pameti je da visoki predstavnik nameće rješenja u investiciono-razvojnoj i tehničko-razvojnoj priči. To je potpuno neshvatljivo – kaže Vrhovac.
Vrhovac se zapitao kakvu imovinu ima Brčko u sastavu Elektroprenosa BiH, ocijenivši da je ta imovina po svemu sudeći neznatna da bi se o njoj polemisalo.
– To se najvjerovatnije svodi na nekoliko stubova dalekovoda – kaže Vrhovac i naglašava da se iza svega najvjerovatnije krije pokušaj ucjenjivanja Republike Srpske.
Vrhovac rješenje nalazi u izmjeni Zakona o elektroprenosu ili redefinisanju odnosa i organizacije u ovom preduzeću, jer se na ovim osnovama, kako je rekao, zanemaruju interesi legitimnih vlasnika kapitala.
Gregorijan je u subotu donio nalog kojim će, u slučaju bilo kakvog postupanja koje ima za cilj da rezultira podjelom, likvidacijom ili onemogućavanjem Elektroprenosa BiH da funkcioniše kao pravno lice, imovina te kompanije koja se nalazi u Brčko distriktu i dalje pripadati samo Elektroprenosu BiH, osim ukoliko ta kompanija prestane postojati kao pravno lice. U tom slučaju, imovina Elektroprenosa BiH u Brčko distriktu automatski će se smatrati imovinom Brčko distrikta u skladu s Konačnom arbitražnom odlukom, Aneksom konačne arbitražne odluke i Ustavom BiH.
To navodno znači da nijedan entitet ili entitetsko preduzeće ne može potraživati ovu imovinu ili je koristiti izvan okvira zakona BiH. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vlada traži da se uvažavaju prava malih akcionara?:)?
Da, stvarno. Znači, kod RITE Gacko ta prava ne postoje jer se u tom slučaju zakon čita kako nekima trenutačno odgovara.
Vidis li mile kako je kad si mali pa ti drugi prepise imovinu kao ti u rite gacko?
Opet briga za male akcionare a politika kolac deli.
Ne znam o kakvim malim akcionarima je riječ.. Koliko mi je poznato u Elektroprenosu BiH su akcionari samo entiteti koji su bili 100% vlasnici entitetskih Elektroprenosa, koji su sad praktično objedinjeni u novo zajedničko preduzeće.
Zbog politike koja se vodi u tom zajedničkom preduzeću, RS želi da svoj vlasnički udio, odnosno Elektroprenos RS, vrati pod svoju nadležnost čemu se snažno protive stranci koji bi željeli jednog dana da jeftino kupe cjelokupni Elektroprenos BiH.
Važno je napomenuti da proizvodna i distributivna preduzeća iz sastava Elektroprivrede mogu manje ili više pozitivno poslovati, ali Elektroprenos i Holding Elektroprivrede (u RS je to hartija EPRS) uvijek ostvaruju veliku dobit i u 100% su vlasništvu entiteta, znači nemaju malih akcionara.
početni kapital Elektroprenosa je iznosio oko 80 miliona akcija po 10 KM nominale. RS je imala 35 miliona akcija a FBIH ostatak, odnosno 45 miliona, odnosno FBIH ima oko 56% vlasništva u El.prenosu, zato se kaže da je RS manjinski akcionar.
da li je bilo od osnivanja novih emisija ne znam, ali čini mi se da nije.
i naravno, finansijskih izvjestaja nema nigdje, nacuo sam da je dobit bila 2006te oko 3 miliona a kasnijih godina nesto visa, sto je na 800 miliona kapitala ocajno.
nula bodova.